পাকিস্তানে বিশ্বৰ পৰা ধন ভিক্ষা কৰি আছে আৰু ভাৰত গৈ চন্দ্ৰ পালে: নৱাজ শ্বৰীফ

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 9 Months ago
নৱাজ শ্বৰীফ
নৱাজ শ্বৰীফ
লাহোৰ
 
পাকিস্তানৰ স্ব-নিৰ্বাসিত প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী নৱাজ শ্বৰীফে ভাৰতে চন্দ্ৰত অৱতৰণ কৰি জি-২০ সন্মিলনৰ আয়োজন কৰাৰ সময়ত পাকিস্তানে বিশ্বৰ পৰা ধন ভিক্ষা কৰি আছে বুলি উল্লেখ কৰি দেশখনৰ অৰ্থনৈতিক দুৰ্দশাৰ বাবে প্ৰাক্তন জেনেৰেল আৰু ন্যায়াধীশসকলক জগৰীয়া কৰিছে।
 
বিগত বহু বছৰ ধৰি পাকিস্তানৰ অৰ্থনীতি মুক্ত পতনৰ অৱস্থাত আছে, যাৰ ফলত দৰিদ্ৰ জনসাধাৰণৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণহীন দ্বি-সংখ্যাৰ মুদ্ৰাস্ফীতিৰ ৰূপত অকথিত হেঁচা পৰিছে।
 
"আজি পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে দেশে দেশে গৈ ধন ভিক্ষা কৰে, আনহাতে ভাৰতে চন্দ্ৰত অৱতৰণ কৰি জি-২০ বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰি আছে। ভাৰতে যি কৃতিত্ব কৰিছে, সেই কৃতিত্ব পাকিস্তানে কিয় কৰিব নোৱাৰিলে। ইয়াৰ বাবে কোন দায়ী?" সোমবাৰে সন্ধিয়া লণ্ডনৰ পৰা লাহোৰত এখন দলীয় সভাত ভাষণ দি ভিডিঅ’ লিংকৰ জৰিয়তে শ্বৰীফে এই প্ৰশ্ন কৰে।
 
পাকিস্তান মুছলিম লীগ-নৱাজ (পিএমএল-এন) দলৰ ৭৩ বছৰীয়া সৰ্বোচ্চ নেতাগৰাকীয়ে আৰু কয় যে ভাৰতে ১৯৯০ চনত তেওঁৰ চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা অৰ্থনৈতিক সংস্কাৰ অনুসৰণ কৰিছিল।
 
"যেতিয়া অটল বিহাৰী বাজপেয়ী ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হৈছিল, তেতিয়া ভাৰতৰ ধন আছিল মাত্ৰ এক বিলিয়ন ডলাৰ কিন্তু এতিয়া ভাৰতৰ বৈদেশিক মুদ্ৰাৰ মজুত ৬০০ বিলিয়ন ডলাৰলৈ বৃদ্ধি পাইছে, তেওঁ কয় আৰু প্ৰশ্ন কৰে যে ভাৰত আজি ক'ত উপনীত হৈছে আৰু পাকিস্তান ক'ত আছে; বিশ্বক কিছু টকাৰ বাবে ভিক্ষা কৰিব লগিয়া হৈছে।
 
জুলাই মাহত আই এম এফে নগদ ধনৰ অভাৱত ভোগা পাকিস্তানলৈ ১.২ বিলিয়ন মাৰ্কিন ডলাৰ হস্তান্তৰ কৰিছিল, যিটো দেশখনৰ অসুস্থ অৰ্থনীতি সুস্থিৰ কৰাৰ বাবে চৰকাৰৰ প্ৰচেষ্টাক সমৰ্থন কৰিবলৈ ৯ মাহৰ বাবে ৩ বিলিয়ন মাৰ্কিন ডলাৰৰ বেইলআউট প্ৰগ্ৰামৰ অংশ আছিল।
 
শ্বৰিফে প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২১ অক্টোবৰত আগন্তুক নিৰ্বাচনত দলটোৰ ৰাজনৈতিক প্ৰচাৰৰ নেতৃত্ব দিবলৈ দেশলৈ উভতি অহাৰ কথা ঘোষণা কৰি ব্ৰিটেইনত চাৰি বছৰতকৈও অধিক সময়ৰ আত্মজাপি নিৰ্বাসনৰ অন্ত পেলাইছে।
 
২০১৯ চনৰ নৱেম্বৰ মাহত আলআজিজিয়া মিলছৰ দুৰ্নীতিৰ গোচৰত সাত বছৰৰ কাৰাদণ্ড ভুগি থকা শ্বৰীফক চিকিৎসাৰ বাবে দেশ এৰি যাবলৈ সহায় কৰিছিল তেতিয়াৰ সেনা প্ৰধান জেনেৰেল বাজৱাই। পি এম এল-এনে কয় যে অহা মাহত লাহোৰলৈ অহাৰ পূৰ্বে তেওঁৰ বাবে সুৰক্ষামূলক জামিন নিশ্চিত কৰা হ’ব। তেওঁৰ দলটোৱে তেওঁৰ উভতি অহাৰ সময়ত এক ঐতিহাসিক আদৰণিৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।
 
২০১৭ চনত সামৰিক আৰু ন্যায়িক প্ৰতিষ্ঠানে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয়ৰ পৰা তেওঁক ঘৰলৈ পঠোৱাৰ বাবে দায়ী বুলি অভিহিত কৰি শ্বৰীফে তীব্ৰ সমালোচনা কৰে।
 
আৱেগিক ভাষণত শ্বৰীফে কয় যে দেশখনক বিদ্যুৎৰ লোডশ্বেডিঙৰ পৰা মুক্ত কৰা ব্যক্তিজনক (নৱাজ) চাৰিজন ন্যায়াধীশে ঘৰলৈ পঠিয়াইছিল। তেওঁ লগতে কয় যে তেওঁক পদচ্যুত কৰাৰ আঁৰত তেতিয়াৰ সেনা প্ৰধান জেনেৰেল কামাৰ জাভেদ বাজৱা আৰু তেতিয়াৰ আন্তঃসেৱা চোৰাংচোৱা সংস্থাৰ মুৰব্বী জেনেৰেল ফৈজ হামিদ আছিল।
 
"(প্ৰাক্তন) মুখ্য ন্যায়াধীশ ছাকিব নিছাৰ আৰু আছিফ ছাইদ খোছা (প্ৰাক্তন সেনা প্ৰধান আৰু তেওঁৰ চোৰাংচোৱা মুৰব্বী)ৰ আহিলা আছিল। তেওঁলোকৰ অপৰাধ হত্যাৰ অপৰাধতকৈও ডাঙৰ। তেওঁলোকক ক্ষমা দিয়াটো জাতিটোৰ প্ৰতি অন্যায় হ'ব। তেওঁলোক ক্ষমাৰ যোগ্য নহয়।"- তেওঁলোকক জবাবদিহি কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দি শ্বৰীফে কয়।
 
তেওঁ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে যে, "পাকিস্তানৰ জনসাধাৰণৰ ওপৰত অৰ্থনৈতিক দুৰ্দশাৰ সৃষ্টি কৰা এইসকলে জবাবদিহিতাৰ সন্মুখীন হ’ব লাগিব।"
 
আগন্তুক সাধাৰণ নিৰ্বাচনত তেওঁৰ দল জয়ী হ’ব বুলিও ঘোষণা কৰে শ্বৰীফে।
 
যিহেতু শ্বৰীফৰ পি এম এল-এনৰ কিছুমান প্ৰাক্তন সহায়কক কেয়াৰটেকাৰ ফেডাৰেল কেবিনেটত নিযুক্তি দিয়া হৈছে, আৰু দলটোৱে (পি এম এল-এন) সংসদ ভংগ হোৱাৰ পিছত ৯০ দিনৰ ভিতৰত নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত কৰাৰ দাবীত যোগদান কৰা নাই, গতিকে পাকিস্তান পিপলছ পাৰ্টি (পি পি পি) বিলোৱাল ভুট্টো জাৰ্দাৰীয়ে শ্বৰীফসকলে শক্তিশালী সামৰিক প্ৰতিষ্ঠানটোক আৰামদায়ক বুলি সন্দেহ কৰে।
 
পি পি পিৰ একাংশ নেতাই পি এম এল-এনক ‘ডাৰ্লিং অৱ দ্য মিলিটাৰী’ হৈ পূৰ্বৰ মিত্ৰশক্তিৰ বিৰুদ্ধে ক্ষমতা লাভৰ বাবে ষড়যন্ত্ৰ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে।