নতুন এআই উদ্যোগ আৰম্ভ কৰাৰ পৰিকল্পনা বহিষ্কৃত অ'পেনএআইৰ চিইঅ' অল্টমেনৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 3 Months ago
ছেম অল্টমেন
ছেম অল্টমেন
 
ৱাশ্বিংটন
 
শেহতীয়াকৈ অ'পেনএআইৰ বহিষ্কৃত মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া ছেম অল্টমেনে এটা নতুন কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা উদ্যোগৰ ওপৰত কাম কৰি আছে, তেওঁ শনিবাৰে কোৱা পৰিকল্পনাটোৰ বিষয়ে অৱগত সূত্ৰ সমূহ মুকলি কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।
 
শুকুৰবাৰে অল্টমেনক চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰাৰ বাবে অ'পেনএআই ত্যাগ কৰা বুলি উল্লেখ কৰি অ’পেনএআইৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ গ্ৰেগ ব্ৰকমেনেও এই প্ৰচেষ্টাত যোগদান কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে বুলি তথ্য প্ৰকাশ কৰিছে, যিয়ে পূৰ্বে বিষয়টোৰ সৈতে পৰিচিত এজন ব্যক্তিৰ উদ্ধৃতি দি এই উদ্যোগটোৰ বাতৰি প্ৰকাশ কৰিছিল।
 
ছিইঅ’ৰ পৰিৱৰ্তনক লৈ ছিড’ৰকে ধৰি অ’পেনএআইৰ কিছুমান গৱেষকে কোম্পানীটো ত্যাগ কৰিছে যদিও ছিড’ৰ আৰু আনসকলে অল্টমেনৰ নতুন উদ্যোগত যোগদান কৰিব নে নকৰে সেয়া স্পষ্ট নহয়।
 
ছেপ্টেম্বৰ মাহত ইনফৰ্মেশ্যনে প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি অল্টমেন আৰু এপলৰ (AAPL.O) প্ৰাক্তন ডিজাইন মুৰব্বী জনী আইভে নতুন কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা (AI) হাৰ্ডৱেৰ ডিভাইচ নিৰ্মাণৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিছিল। সেই সময়ত ইয়াৰ বাতৰিও প্ৰকাশ পাইছিল যে চফ্টবেংক (৯৪৩৪.টি)ৰ চিইঅ’ মাছায়োছি ছনও এই কথা-বতৰাত জড়িত হৈ আছে।
 
হিট প্ৰডাক্ট চেটজিপিটিৰ আঁৰৰ কোম্পানী অ’পেনএআইৰ ব’ৰ্ডে শুকুৰবাৰে নিজৰ হাই প্ৰফাইল চিইঅ’ অল্টমেনক বৰ্খাস্ত কৰে। অল্টমেনক বৰ্খাস্ত কৰাৰ কিছু সময়ৰ পিছতে সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক ব্ৰকমেনে চাকৰি ত্যাগ কৰে। মুখ্য পৰিচালন বিষয়া ব্ৰেড লাইটকেপে ইয়াৰ পূৰ্বে শনিবাৰে কোম্পানীটোৰ এক আভ্যন্তৰীণ স্মাৰকপত্ৰত লিখিছে যে অল্টমেনক বৰ্খাস্ত কৰাটো “যোগাযোগৰ অস্পষ্টতা”ৰ বাবেই হৈছিল।