চাইবাৰ ডমেইনৰ জৰিয়তে বিদেশী হস্তক্ষেপৰ প্ৰচেষ্টা বৃদ্ধি পাইছে: এছ জয়শংকৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 1 Months ago
বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰ
বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰ
 
নতুন দিল্লী 
 
বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰে শনিবাৰে কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা আৰু ডিপফেকৰ দৰে নতুন প্ৰযুক্তিয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তাৰ প্ৰতি সৃষ্টি কৰা বিপদৰ বিৰুদ্ধে সকীয়াই দি কয় যে চাইবাৰ ডমেইনৰ জৰিয়তে বিদেশী হস্তক্ষেপৰ প্ৰচেষ্টা বৃদ্ধি পাইছে।
 
চিন্তাবিদসকলৰ এক ইন্টাৰেক্টিভ অধিবেশনত জয়শংকৰে কয় যে চাইবাৰ ডমেইনৰ পৰা অহা ভাবুকিৰ পৰা সাৱধান হোৱাৰ প্ৰয়োজন আছে। তেওঁ কয় যে যেতিয়া আমি নিৰাপত্তাৰ কথা ভাবো তেতিয়া ই কেৱল সীমান্তৰ প্ৰতিৰক্ষা নহয়, ই কেৱল সন্ত্ৰাসবাদক প্ৰতিহত কৰা নহয়.... কিন্তু দৈনন্দিন জীৱনত আজি ইমানেই সহজ হৈ পৰিছে আৰু বৃদ্ধি পাইছে।
 
জয়শংকৰে কয়, "মই ক'ম যে, বহু দিশত আজি এই দেশত বিদেশী হস্তক্ষেপ বাঢ়িছে। পৃথিৱীখন কেনেদৰে পৰিৱৰ্তিত হৈছে সেয়া বুজাটো গড় ব্যক্তিৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এয়া এআই (কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা) আৰু ডিপফেকৰ যুগ।" 
 
সাধাৰণ ভাৰতীয়ৰ প্ৰতি নিৰাপত্তাজনিত ভাবুকিৰ মানচিত্ৰ সূচকীয়ভাৱে বৃদ্ধি পোৱাত ভাৰত এখন চোৰাংচোৱা ৰাজ্যত পৰিণত হৈছে নেকি বুলি জয়শংকৰক কৰা প্ৰশ্নৰ উত্তৰ তেওঁ কয়, "এয়া পেৰানাইড হোৱাৰ প্ৰশ্ন নহয়। মানে বাহিৰত প্ৰকৃত সমস্যা আছে। ই আকৌ চোৰাংচোৱাৰ প্ৰশ্ন নহয়। ৰাষ্ট্ৰৰ এক নিৰ্দিষ্ট দায়িত্ব আছে। অৰাজকতা আৰু দায়িত্বহীনতাক স্বাধীনতাৰ সৈতে বিভ্ৰান্ত নকৰো।"