মানুহক বিভাজিত কৰিবলৈ ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ ব্যৱহাৰে ঘৃণাৰ প্ৰচাৰৰ সূচনা কৰে

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 1 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
 
আমিৰ সুহাইল ৱানী

এক অদ্ভুত পৰিঘটনাই ছ’চিয়েল মিডিয়াক নিজৰ কবলত লৈ সচেতন লোকৰ মন আৰু আত্মাক জোকাৰি গৈছে। এই পৰিঘটনাটোৰ বিষয়বস্তু হৈছে ক্ৰমান্বয়ে গভীৰ হৈ অহা সাম্প্ৰদায়িক বিভাজন আৰু ধৰ্ম প্ৰচাৰকসকলৰদ্বাৰা ছ’চিয়েল মিডিয়াত সাম্প্ৰদায়িক বিভাজনক নাটকীয় ৰূপ দিয়া। ছ’চিয়েল মিডিয়াক কাৰ্যতঃ এটা ফাইট ক্লাবলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হৈছে, য’ত বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ কিছুমান প্ৰচাৰক আৰু বক্তাই ইজনে সিজনৰ বিৰুদ্ধে যুক্তি, অভিযোগ আনকি গালি-গালাজো নিক্ষেপ কৰে।
 
যেতিয়া মানুহে ছ’চিয়েল মিডিয়াত এই ঘৃণাৰে ভৰা উত্তেজিত দৃশ্য আৰু ভাষণবোৰ গ্ৰহণ কৰে, তেতিয়া ই তেওঁলোকক মৌলবাদৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত কৰে। তেওঁলোকৰ মন আৰু চিন্তাৰ ধৰণ ব্যাপকভাৱে পৰিৱৰ্তিত হয়। যিসকল শিশু আৰু কিশোৰ-কিশোৰীয়ে এই ঘৃণাক গ্ৰাস কৰে আৰু তেনে কৰি অজ্ঞাতে শিকে, তেওঁলোকৰ কথা কি ক’ব? এই দৃশ্যবোৰে ডেকা-বুঢ়াৰ সামগ্ৰিক মানসিক আৰু আধ্যাত্মিক মংগলৰ ওপৰত যি ধ্বংসাত্মক প্ৰভাৱ পেলায়, সেয়া শব্দৰে বৰ্ণনা কৰিব নোৱাৰাভাৱে গভীৰ আৰু বিস্তৃত।
 
ধৰ্মৰ ভিতৰত বিভাজনৰ কাহিনী নতুন কথা নহয়। ধৰ্মীয় নিৰ্যাতন, ঈশ্বৰৰ স্বাৰ্থত ৰক্তক্ষৰণ আৰু আনৰ ধৰ্মৰ ঈশ্বৰক শত্ৰু, ক্ষুদ্ৰ মানুহ হিচাপে ধাৰণা কৰা ইতিহাস এটা প্ৰধান ঐতিহাসিক পৰম্পৰা হৈ আহিছে। গীৰ্জা আৰু ৰাষ্ট্ৰৰ মাজত আৰু বিভিন্ন গীৰ্জাৰ মাজত হোৱা আদিম আৰু তীব্ৰ যুদ্ধই প্ৰাচীন ইউৰোপৰ ইতিহাসৰ বৈশিষ্ট্য। খ্ৰীষ্টান ধৰ্মৰ জগতখনে যেতিয়া ইছলামিক জগতখনৰ সন্মুখীন হয়, তেতিয়া এই যুদ্ধ আৰু মতানৈক্যবোৰ বাঢ়ি গৈ থাকিল।
 
ইছলামিক আধিপত্যৰ লগে লগে পণ্ডিতসকলৰ মাজত বিভাজনে নতুন গতি লাভ কৰে, যিহেতু তেওঁলোকে ক্ষমতাৰ বাবে যুঁজ দিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই মতানৈক্য আৰু বিভাজন এনেকুৱা আছিল যে আজিও ইছলামিক জগতত ইয়াৰ প্ৰতিধ্বনি অব্যাহত আছে। মানুহে প্ৰাণ হেৰুৱাইছে, মছজিদবোৰ ভাঙি পেলোৱা হৈছে আৰু ঈশ্বৰৰ বাক্যক খেলপথাৰ হিচাপে গঢ়ি তোলা হৈছিল কেৱল ব্যক্তিগত ক্ষমতা বজাই ৰাখিবলৈ। নিৰপেক্ষতাৰ ভাৱ আৰু ভুলৰ পৰা বিচ্ছিন্নতাই হৈছে অসহিষ্ণুতা আৰু কুসংস্কাৰৰ মূৰ্তিবোৰ থিয় হৈ থকা মূল শিলাস্তম্ভ।
 
নিজৰ বাহিৰৰ পৰম্পৰাত সত্য পোৱা যাব পাৰে বুলি স্বীকাৰ কৰা আৰু একে সময়তে নিজৰ বুজাবুজিত ভুল হোৱাৰ সম্ভাৱনা সকলো সময়তে মুকলি কৰি ৰখাটোৱে অহংকাৰৰ মাজত ডুব যোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰে আৰু আনক কম বৌদ্ধিক মাত্ৰাৰ জীৱ হিচাপে শ্ৰেণীভুক্ত কৰে।
 
এতিয়া ছ’চিয়েল মিডিয়া আৰু অন্যান্য ঠাইত ইজনে সিজনৰ বিৰুদ্ধে যি অসহিষ্ণুতা আৰু অপপ্ৰচাৰৰ শিপা এটাতকৈ অধিক ঠাইত অৱস্থিত পাৰিবাৰিক লালন-পালন, সামাজিক প্ৰভাৱ, সমনীয়াৰ হেঁচা আৰু শিক্ষকে আমাৰ ওপৰত জাপি দিয়া দৃষ্টিভংগীৰ পৰা আমি উত্তৰাধিকাৰী সূত্ৰে পোৱা পক্ষপাতিত্ব। পক্ষপাতিত্বৰ সিংহই পৰিচালিত সত্যৰ এই একক দৃষ্টিভংগীয়ে মানুহক ঘৃণা আৰু বিৰোধিতাৰ গভীৰতালৈ লৈ যায়। এই সকলোবোৰ ৰাজহুৱা জীৱনত সক্ৰিয় ঘৃণা উলিওৱালৈ ৰূপান্তৰিত হয়।
 
পক্ষপাতিত্বৰ লগত অনিবাৰ্যভাৱে অজ্ঞানতা আৰু জ্ঞান আৰু বুজাবুজিৰ অভাৱ থাকে, যিয়ে বিভিন্ন দৃষ্টিভংগী আৰু দৃষ্টিভংগীৰ মাজত মিলনৰ সমস্যাটোক বৃদ্ধি কৰে আৰু মতানৈক্য বৃদ্ধি কৰে, বিভাজন কৰে আৰু বিবাদৰ সৃষ্টি কৰে। ধৰ্মৰ নামত ছ’চিয়েল মিডিয়াত প্ৰকাশিত বিষয়বস্তুৰ ওপৰত ক্ষন্তেকীয়া দৃষ্টিৰে চালেও দেখা যায় যে মহাকাশক জ্বলাই ৰখা বেছিভাগ বক্তাই আত্মপ্ৰকাশৰ পিছত লগা, পৰিচয় সংকটৰ বলি আৰু কেতিয়াবা ইচ্ছাকৃতভাৱে বিতৰ্কৰ সূচনা কৰে।
 
আমি দেখা নাপাওঁ নেকি যে মানুহে কেনেকৈ ইজনে সিজনক হেকল কৰে, কলাৰত ধৰি লয় আৰু ছ’চিয়েল মিডিয়াত হেঁচা মাৰি ধৰা তেওঁলোকৰ বিৰোধিতাৰ ষ্ট্ৰীট প্লে প্ৰদৰ্শন কৰে? মধ্যমীয়াতা নিয়মত পৰিণত হৈছে, ইজনে সিজনক টানি পেলোৱাটো পাণ্ডিত্য হিচাপে দেখা যায় আৰু নিজৰ বিৰোধীক ভুল প্ৰমাণ কৰাটো ঈশ্বৰৰ ধৰ্মৰ অতুলনীয় সেৱা হিচাপে দেখা যায়। এইবোৰ কথা এৰাতিতে হোৱা নাই, এইবোৰকো আওকাণ কৰিব নোৱাৰি৷
 
ছ’চিয়েল মিডিয়াই মাত্ৰ সেই উৎসাহীসকলক সহজে উপলব্ধ মঞ্চ প্ৰদান কৰিছে, যাৰ একমাত্ৰ মন্ত্ৰণ হৈছে মানুহৰ আবেগক জ্বলাই দিয়া আৰু ইজনক সিজনৰ বিৰুদ্ধে আলোড়িত কৰা। এই আচৰণৰ পৰিণতিৰ বিষয়ে সঠিকভাৱে আগজাননী দিয়া হোৱা নাই আৰু ইয়াৰ ফলত যি সম্পূৰ্ণ অৰাজকতাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে, তাৰ হিচাপ খুব কমেইহে কৰা হয়। কিন্তু বিপদবোৰ কাল্পনিক নহয় বৰঞ্চ অতি ওচৰৰ আৰু স্পৰ্শযোগ্য সেইসকলৰ বাবে যিসকলৰ দূৰদৰ্শিতা আছে যে তেওঁলোকে পৰিঘটনাৰ পৰিণতিৰ ওপৰত উকি মাৰিব পাৰে।
 
এই অৰ্ধশিক্ষিত আৰু স্ব-প্ৰশংসিত পণ্ডিতসকলৰ কোলাহল আৰু ৰংতকৈও গুৰুতৰ হ’ল সময়ৰ দোলন বুজি পোৱা, শিক্ষণ আৰু প্ৰজ্ঞাৰ ক্ষেত্ৰত সুপৰিচিত আৰু তুচ্ছ সাম্প্ৰদায়িক আৰু ক্ষুদ্ৰ দৃষ্টিভংগীক অতিক্ৰম কৰা দৃষ্টিভংগী বহন কৰা সেই বিদ্বান আৰু গুৰুতৰ লোকসকলৰ কাণ বন্ধ কৰি পেলোৱা মৌনতা পেৰিফেৰেল ইছ্যু। এই উন্মাদনামূলক বিতৰ্কবোৰক শুদ্ধভাৱে কুটিল আৰু ক্ষতিকাৰক বুলি ঘোষণা কৰি, এই আজে বাজে কথাৰ বিৰুদ্ধে স্পষ্টভাৱে কথা ক’লে আৰু কথা আৰু কামেৰে নিন্দা কৰি নিয়ন্ত্ৰণত ৰখাটো তেওঁলোকৰ দায়িত্ব আছিল।
 
ইয়াৰ বিপৰীতে কি হৈছে? এই বয়োজ্যেষ্ঠ আৰু লঘুধাৰীসকলে কথাবোৰ এৰি দিছে আৰু মুকলি কৰি দিছে আৰু তেওঁলোকৰ মৌনতাই এই ডায়েট্ৰিব আৰু বিষ উলিওৱা বক্তৃতাবোৰৰ প্ৰতি সন্মতি দিয়াৰ সমান হৈছে। মানুহৰ মন বিষাক্ত হৈ পৰিছে আৰু ঈশ্বৰৰ প্ৰেমৰ বাবে সহমানৱক ঘৃণা কৰাৰ মন্ত্ৰটো প্ৰায় সকলো ধৰ্মীয় ধৰ্মগোষ্ঠীৰ টেগ লাইন হৈ পৰিছে। এই ঘৃণামূলক ভাষণটো সেৱন কৰি উদ্যমতাৰ শিপাই থকা অলংকাৰৰ মদ্যপানৰ বিপদ আৰু বেমাৰৰ প্ৰতি মানুহে নিজকে সংবেদনশীল কৰাটো প্ৰয়োজন।