ভাৰতীয় শান্তিৰক্ষী মেজৰ ৰাধিকা সেনলৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বঁটা

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 16 d ago
ছুইজাৰলেণ্ডৰ জেনেভাস্থিত ৰাষ্ট্ৰঃসংঘৰ চৌহদত মহাত্মা গান্ধীৰ প্ৰতিমূৰ্তিৰ সন্মুখত মেজৰ ৰাধিকা সেন (সেনাৰ পোছাক পৰিধিত)
ছুইজাৰলেণ্ডৰ জেনেভাস্থিত ৰাষ্ট্ৰঃসংঘৰ চৌহদত মহাত্মা গান্ধীৰ প্ৰতিমূৰ্তিৰ সন্মুখত মেজৰ ৰাধিকা সেন (সেনাৰ পোছাক পৰিধিত)
 
নতুন দিল্লী
 
ভাৰতীয় সেনাৰ মেজৰ ৰাধিকা সেনে শান্তিৰক্ষী হিচাপে কৰ্মৰত মহিলা আৰু মহিলাৰ বাবে কৰা কামৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বঁটা আগবঢ়োৱা হয়। এই ঘোষণা কৰে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সচিব প্ৰধান এণ্টনিঅ’ গুটেৰেছৰ মুখপাত্ৰ ষ্টেফান ডুজাৰিকে।
 
বৃহস্পতিবাৰে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শান্তিৰক্ষীসকলৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দিৱসত মেজৰ সেনক ২০২৩ চনৰ বছৰৰ সামৰিক লিংগ অধিবক্তা বঁটা প্ৰদান কৰিব।
এই বঁটাৰ জৰিয়তে ২০০০ চনৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ প্ৰস্তাৱৰ ভিত্তিত সংঘাত সম্পৰ্কীয় যৌন হিংসাৰ পৰা মহিলা আৰু যুৱতীক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰা সামৰিক শান্তিৰক্ষীসকলক সন্মান জনোৱা হয়।
 
গুটেৰেছে মেজৰ চেনক এগৰাকী প্ৰকৃত নেতা আৰু আদৰ্শ হিচাপে প্ৰশংসা কৰি ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শান্তিৰক্ষা অভিযান মনুস্কোৰ সৈতে কংগো গণতান্ত্ৰিক ৰিপাব্লিকত তেওঁৰ প্ৰচেষ্টাক আলোকপাত কৰে। তাত তেওঁ উত্তৰ কিভুত কমিউনিটি এলাৰ্ট নেটৱৰ্ক স্থাপন কৰাত সহায় কৰিছিল, যাৰ ফলত সম্প্ৰদায়ৰ নেতা, যুৱক-যুৱতী আৰু মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিবলৈ অনুমতি দিছিল।
 
মেজৰ চেনে লিংগ সংবেদনশীল শান্তিৰক্ষাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি প্ৰত্যাহ্বানমূলক পৰিৱেশত কাম কৰা সকলো শান্তিৰক্ষীক এই বঁটা উৎসৰ্গা কৰে। মূলত হিমাচল প্ৰদেশৰ ভাৰতীয় প্ৰযুক্তিবিদ্যা বম্বেত জৈৱ প্ৰযুক্তিবিদ্যা অধ্যয়ন কৰি থাকোঁতে সেনাবাহিনীত তেওঁ যোগদান কৰে।
 
২০২৩ চনত মনুস্কোত নিযুক্তি পোৱা মেজৰ সেনে ২০২৪ চনৰ এপ্ৰিল মাহত নিজৰ কাৰ্যকাল সম্পূৰ্ণ কৰে। ২০১৯ চনত মেজৰ সুমন গাৱানীৰ পিছত এই সন্মান লাভ কৰা তেওঁ দ্বিতীয়গৰাকী ভাৰতীয়।
 
ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শান্তিৰক্ষা অভিযানত ভাৰতত ৬,০৬৩ জন জোৱান আছে, য’ত ৩২ গৰাকী মহিলাকে ধৰি ১৯৫৪ জন লোকে মনুস্কোত সেৱা আগবঢ়াই আছে। মেজৰ চেনৰ নেতৃত্ব আৰু কাৰ্য্যকলাপ যেনে ইংৰাজী শ্ৰেণী আৰু বৃত্তিমূলক প্ৰশিক্ষণে সংহতিৰ প্ৰেৰণা যোগাইছিল আৰু তেওঁ সেৱা আগবঢ়োৱা সম্প্ৰদায়সমূহত আলোচনা আৰু পোষকতাৰ বাবে নিৰাপদ স্থান সৃষ্টি কৰিছিল।