টাটা ষ্টীলৰ সৈতে ব্ৰিটেইনৰ ১২৫ মিলিয়ন পাউণ্ডৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 8 Months ago
ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰী ঋষি সুনাক
ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰী ঋষি সুনাক
 
নতুন দিল্লী
 
শুকুৰবাৰে ব্ৰিটেইন আৰু টাটা ষ্টীলে দেশৰ সৰ্ববৃহৎ তীখা উদ্যোগৰ বাবে ৫০ কোটি পাউণ্ডৰ চৰকাৰী অনুদানকে ধৰি ১২৫ বিলিয়ন পাউণ্ডৰ যৌথ বিনিয়োগ পেকেজ ঘোষণা কৰিছে। 
 
ইতিহাসৰ অন্যতম 'বৃহত্তম' ব্ৰিটেইন চৰকাৰী সমৰ্থন পেকেজ হিচাপে অভিহিত কৰা প'ৰ্ট টেলবটত বিনিয়োগে অত্যাধুনিক ইলেক্ট্ৰিক আৰ্ক ফাৰ্নেচ তীখা নিৰ্মাণৰ সৈতে উৎপাদন আধুনিকীকৰণ কৰিব আৰু ব্ৰিটেইনৰ সমগ্ৰ কাৰ্বন নিৰ্গমন প্ৰায় ১.৫% হ্ৰাস কৰিব।  
 
এই উন্নয়নৰ প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰি ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰী ঋষি সুনাকে ইয়াক ব্ৰিটেইনৰ তীখাৰ বাবে এক ডাঙৰ দিন বুলি অভিহিত কৰিছে। তেওঁ কয়, "আমি টাটা ষ্টীলৰ সৈতে যৌথভাৱে ১ বিলিয়ন পাউণ্ডৰ বিনিয়োগত সহমতত উপনীত হৈছো। যাতে হাজাৰ হাজাৰ ব্ৰিটিছ চাকৰি ৰাহি কৰিব পাৰি আৰু ৱেলছৰ ষ্টীল উদ্যোগৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত হ'ব।"    
 
ব্ৰিটিছ বিত্তমন্ত্ৰী জেৰেমি হাণ্টে কয় যে এই প্ৰস্তাৱ ব্ৰিটেইনৰ চলি থকা তীখা উৎপাদন বজাই ৰখা, বহনক্ষম অৰ্থনৈতিক বৃদ্ধিৰ সমৰ্থন, নিৰ্গমন কমা আৰু সেউজ চাকৰি সৃষ্টিৰ বাবে এক উত্ত্ম মূহুৰ্ত। 
 
এই ঘোষণাৰ সন্দৰ্ভত মন্তব্য কৰি টাটা গ্ৰুপৰ অধ্যক্ষ এন চন্দ্ৰশেক্ৰনে কয় যে ব্ৰিটেইন চৰকাৰৰ সৈতে হোৱা চুক্তিখন তীখা উদ্যোগৰ ভৱিষ্যতৰ বাবে এক নিৰ্ধাৰিত মুহূৰ্ত।
 
ব্ৰিটেইনত বহনক্ষম তীখা নিৰ্মাণৰ ভৱিষ্যতৰ বাবে প্ৰস্তাৱিত পৰিৱৰ্তন পথৰ বিকাশৰ ক্ষেত্ৰত চৰকাৰ আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী ঋষি সুনকৰ সৈতে কাম কৰাটো এক নিৰপেক্ষ আনন্দৰ কথা।