পকিস্তানত চৰকাৰ গঠনৰ বাবে বিলোৱাল ভুট্টো আৰু শ্বেহবাজ শ্বৰীফৰ বৈঠক

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 20 d ago
বিলোৱাল ভুট্টো আৰু শ্বেহবাজ শ্বৰীফ
বিলোৱাল ভুট্টো আৰু শ্বেহবাজ শ্বৰীফ
 
লাহোৰ
 
পাকিস্তান পিপলছ পাৰ্টিৰ অধ্যক্ষ বিলোৱাল ভুট্টো-জৰ্দাৰী আৰু পিপিপিৰ সভাপতি আছিফ আলী জৰ্দাৰীয়ে দেওবাৰে পাকিস্তান মুছলিম লীগ-নৱাজৰ সভাপতি শ্বেহবাজ শ্বৰীফৰ সৈতে এক বৈঠকত মিলিত হয়। দুয়োটা দলে 'নীতিগতভাৱে দেশখনক ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ' সহমতত উপনীত হৈছে।
 
পিএমএল-এনৰ সভাপতিয়ে এক্সত প্ৰকাশ কৰা এক বিবৃতি অনুসৰি দুটা দলৰ নেতাই দেশৰ সামগ্ৰিক পৰিস্থিতি আৰু ভৱিষ্যতে ৰাজনৈতিক সহযোগিতাৰ বিষয়ে আলোচনাত কৰে। শ্বেহবাজ শ্বৰীফ আৰু বিলোৱাল ভুট্টো-জৰ্দাৰীয়ে দেশখনক ৰাজনৈতিক স্থিতিশীলতালৈ অনাৰ বাবে ৰাজনৈতিকভাৱে সহযোগিতা কৰিবলৈ সন্মত হয়। 
 
বিবৃতি অনুসৰি কেন্দ্ৰীয় কাৰ্যনিৰ্বাহক সমিতিৰ বৈঠকত পিপিপি নেতৃত্বই পিএমএল-এনৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াব। পিএমএল-এনৰ প্ৰতিনিধি দলটোত আছে আজম নাজিৰ তাৰাৰ, আয়াজ ছাদিক, আহছান ইকবাল, ৰানা তনবীৰ, খোৱাজা সাদ ৰফিক, মালিক আহমদ খান, মৰিয়ম ঔৰংজেব আৰু শ্বাজা ফাতিমা। 
 
এক্সত এটা পোষ্টত পিএমএল-এনৰ সভাপতিয়ে কয়, "পিপিপিৰ সভাপতি আছিফ আলী জৰ্দাৰী, পিপিপিৰ অধ্যক্ষ বিলোৱাল ভুট্টো জৰ্দাৰীয়ে বিলাৱাল হাউচত প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী মহম্মদ শ্বাহবাজ শ্বৰীফক সাক্ষাৎ কৰে। নীতিগতভাৱে পাকিস্তান মুছলিম লীগ (এন) আৰু পাকিস্তান পিপলছ পাৰ্টিৰ মাজত ৰাজনৈতিক সহযোগিতাৰ ওপৰত একমত হয়। বৈঠকত দেশৰ সামগ্ৰিক পৰিস্থিতি আৰু ভৱিষ্যতে ৰাজনৈতিক সহযোগিতাৰ বিষয়ে বিতংভাৱে আলোচনা কৰা হয়।  
 
পোষ্টটোত লগতে উল্লেখ কৰা হয় যে, ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাৰ পৰা দেশক ৰক্ষা কৰিবলৈ নীতিগতভাৱে সন্মত হয় দুয়োটা দলৰ নেতাসকলে। বৈঠকত দুয়োপক্ষই পৰিস্থিতিৰ ওপৰত আলোচনা কৰি প্ৰস্তাৱসমূহৰ ওপৰত আলোচনা কৰে। কেন্দ্ৰীয় কাৰ্যনিৰ্বাহক সমিতিৰ বৈঠকত পিপিপি নেতৃত্বই পিএমএল-এনৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াব। গৰিষ্ঠসংখ্যক ৰাইজে আমাক এটা মত প্ৰদান কৰিছে; আমি ৰাইজক নিৰাশ নকৰো বুলি নেতাসকলৰ মতামত প্ৰকাশ কৰিছে। পিএমএল-এনৰ প্ৰতিনিধি দলটোত আছে আজম নাজিৰ তাৰাৰ, আয়াজ ছাদিক, আহছান ইকবাল, ৰানা তনবীৰ, খোৱাজা সাদ ৰফিক, মালিক আহমদ খান, মেৰিয়াম ঔৰংজেব আৰু ছাজা ফাতিমা।
 
ইফালে, পিপিপিৰ অধ্যক্ষৰ সচিবালয়ে চৰকাৰ গঠনক লৈ পিপিপিৰ পিএমএল-এনৰ সৈতে হোৱা প্ৰথমখন বৈঠক বুলি উল্লেখ কৰে। দুয়োটা দলে চৰকাৰ গঠনৰ বিষয়ে আলোচনা কৰে। 
 
এক্স কৰা সচিবালয়ৰ এটা পোষ্টত পিপিপিৰ অধ্যক্ষই উল্লেখ কৰিছে, "চৰকাৰ গঠনৰ বাবে পাকিস্তান পিপলছ পাৰ্টিৰ নেতৃত্বৰ সৈতে পাকিস্তান মুছলিম লীগ-এনৰ প্ৰথম আনুষ্ঠানিক যোগাযোগ। পিএমএল-এনৰ সভাপতি মিয়ান শ্বাহবাজ শ্বৰীফে চৰকাৰ গঠনৰ বাবে পাকিস্তান পিপলছ পাৰ্টিৰ পৰা সহযোগিতা বিচাৰি বিলোৱাল হাউচত উপস্থিত হয়। পিপিপি সভাপতি আছিফ আলী জাৰ্দাৰী, অধ্যক্ষ পিপিপি বিলোৱাল ভুট্টো জৰ্দাৰী আৰু প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী মিয়ান শ্বেহবাজ শ্বৰীফে চৰকাৰ গঠনৰ বিষয়ে আলোচনা কৰে।"  
 
পিএমএল-এনলৈ পিপিপি নেতৃত্বৰ উত্তৰ, "আজম নাজিৰ তাৰাৰ, আয়াজ ছাদিক, আহছান ইকবাল, ৰানা তনবীৰ, খোৱাজা সাদ ৰফিক, মালিক আহমদ খান, মৰিয়ম ঔৰংজেব আৰু শ্বাজা ফাতিমাক পিএমএল-এনৰ প্ৰতিনিধি দলত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। চৰকাৰ গঠনত সহযোগিতা সন্দৰ্ভত আপোনাৰ প্ৰস্তাৱ কাইলৈ কেন্দ্ৰীয় কাৰ্যনিৰ্বাহক সমিতিৰ বৈঠকত আলোচনা কৰা হ'ব।" 
 
পাকিস্তানস্থিত ডনে প্ৰকাশ কৰা এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ইয়াৰ পূৰ্বে দিনটোৰ মুত্তাহিদা কৌমি আন্দোলন-পাকিস্তানৰ আহ্বায়ক খালিদ মকবুল ছিদ্দিকীয়ে কয় যে পাকিস্তান মুছলিম লীগ-নৱাজ (পিএমএল-এন)ৰ নেতাসকলৰ সৈতে হোৱা বৈঠকৰ সময়ত আলোচনাত পৰৱৰ্তী চৰকাৰ গঠনৰ সন্দৰ্ভত কোনো আলোচনা জড়িত নাছিল। 
 
কৰাচীত এগৰাকী সাংবাদিকৰ সৈতে হোৱা এক সাক্ষাৎকাৰত ছিদ্দিকীয়ে কয় যে এই নিৰ্বাচনে পাকিস্তানত প্ৰত্যাহ্বানমূলক পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰিছে আৰু দেশখনক সংকটৰ পৰা বাহিৰলৈ উলিয়াই অনাৰ ক্ষেত্ৰত সকলো পক্ষই নিজৰ ভূমিকা পালন কৰিব লাগিব বুলি জোৰ দিয়ে। তেওঁ কয় যে গণতন্ত্ৰৰ স্থিতিশীলতা আন সকলোতকৈ অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ।
 
ডন প্ৰতিবেদন অনুসৰি চৰকাৰ গঠনৰ সন্দৰ্ভত এতিয়াও কোনো আলোচনা হোৱা নাই বুলি তেওঁ জোৰ দিয়ে। খালিদ মকবুল ছিদ্দিকীয়ে কয় যে এম কিউ এম-পিয়ে চৰকাৰৰ কোনো অংশীদাৰিত্ব লাভ কৰিব নে নাপাব সেয়া এতিয়াও নিশ্চিত হোৱা নাই। পৰৱৰ্তী চৰকাৰত একেলগে কাম কৰাৰ বাবে দুয়োটা দলে 'নীতিগত চুক্তি'ত উপনীত হোৱা বুলি পিএমএল-এনে এক বিবৃতি প্ৰকাশ কৰাৰ কিছু সময়ৰ পিছতে তেওঁৰ এই মন্তব্য কৰিছে। 
 
এক্সত প্ৰকাশ কৰা এক বিবৃতিত পিএমএল-এনৰ নেতা মৰিয়ম ঔৰংজেবে কয় যে পিএমএল-এন আৰু এমকিউএম-পিৰ নেতাসকলে ৰাজনৈতিক সহযোগিতাৰ ক্ষেত্ৰত একমত হৈছে। তেখেতে উল্লেখ কৰে যে পিএমএল-এনৰ চুপ্ৰেমো নৱাজ শ্বৰীফ আৰু এমকিউএম নেতৃত্বৰ মাজত নীতিগত চুক্তি হয়। পিএমএল-এনৰ প্ৰতিনিধি দলটোৰ নেতৃত্বত আছিল পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন পিএম নৱাজ শ্বৰীফে আনহাতে এমকিউএম-পিৰ প্ৰতিনিধি দলৰ নেতৃত্বত আছিল এমকিউএমৰ খালিদ মকবুল ছিদ্দিকীয়ে। 
 
এই বৈঠকত পিএমএল-এনৰ নেতা শ্বেহবাজ শ্বৰীফ, মৰিয়াম নৱাজ, ইছহাক দাৰ, আহছান ইকবাল, ৰানা ছানাউল্লাহ, আয়াজ ছাদিক, খোৱাজা সাদ ৰফিক, মৰিয়াম ঔৰংজেব, ৰানা মাছহুদ আদিও উপস্থিত থাকে। প্ৰায় এঘণ্টা ধৰি দুয়োটা দলৰ নেতাৰ মাজত বৈঠক চলি থকা বুলিও তেওঁ উল্লেখ কৰে। পৰিস্থিতি সন্দৰ্ভত দুয়োপক্ষৰ মাজত বিতং আলোচনা অনুষ্ঠিত হোৱা বুলিও কয় তেওঁ উল্লেখ কৰিছে। 
 
এক্সত কৰা এক পোষ্টত মেৰিয়াম ঔৰংজেবে কয়, "পাকিস্তান মুছলিম লীগ-এনৰ নেতা মহম্মদ নৱাজ শ্বৰীফ আৰু এমকিউএম নেতৃত্বৰ মাজত নীতিগত চুক্তি কৰা হৈছে ই দেশ আৰু জাতিৰ স্বাৰ্থৰ বাবে একেলগে আগবাঢ়িব। পাকিস্তান মুছলিম লীগ (এন)ৰ পৰা মহম্মদ নৱাজ শ্বৰীফ আৰু এমকিউএমৰ পৰা ড° খালিদ মকবুল ছিদ্দিকীয়ে প্ৰতিনিধি দলটোৰ নেতৃত্ব দিছিল।" 
 
তেওঁ লগতে কয়, "এই বৈঠকত পাকিস্তান মুছলিম লীগ (এন)ৰ সভাপতি শ্বেহবাজ শ্বৰীফ, মৰিয়ম নৱাজ, ইছহাক দাৰ, আহছান ইকবাল, ৰানা ছানাউল্লাহ, আয়াজ ছাদিক, খোৱাজা সাদ ৰফিক, মৰিয়াম ঔৰংজেব, ৰানা মাছহুদ আদিও উপস্থিত থাকে আৰু এম কিউ এমৰ প্ৰতিনিধি দলটোত আছিল সিন্ধৰ ৰাজ্যপাল কামৰাণ তাছুৰী, ডাঃ ফাৰুক ছাত্তাৰ, মুস্তাফা কমল। প্ৰায় এঘণ্টা ধৰি দুয়োটা দলৰ নেতাৰ মাজত আলোচনা চলি থাকিল আৰু বৈঠকত পৰিস্থিতিৰ ওপৰত বিশদ আলোচনা হয়। নেতাসকলৰ মাজত সামগ্ৰিক ৰাজনৈতিক পৰিস্থিতি পৰামৰ্শৰ আদান-প্ৰদান হয়। ইয়াৰ পূৰ্বে তেওঁলোকৰ আগমনৰ সময়ত ৰাইৱাণ্ডত মুছলিম লীগ (এন)ৰ নেতা মহম্মদ নৱাজ শ্বৰীফ, ৰাষ্ট্ৰপতি শ্বেহবাজ শ্বৰীফে দলৰ নেতাসকলৰ সৈতে এমকিউএমৰ নেতাসকলক আদৰণি জনায়।"