ভাৰতৰ চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে এতিয়াৰে পৰা আমেৰিকা, অষ্ট্ৰেলিয়া, কানাডাত অনুশীলন কৰিব পাৰিব

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 2 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
আৱাজ-দ্য ভইচ অসম ব্যুৰো
 
ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চিকিৎসা আয়োগ (এন এম চি)এ ১০ বছৰৰ বাবে বহু আকাংক্ষিত ৱৰ্ল্ড ফেডাৰেচন ফৰ মেডিকেল এডুকেচন (ডব্লিউ এফ এম ই)ৰ স্বীকৃতি লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ এক প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিত এই কথা প্ৰকাশ পাইছে। 
 
ডব্লিউ এফ এম ইৰ স্বীকৃতিৰ ফলত ভাৰতীয় চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ স্নাতকসকলে স্নাতকোত্তৰ প্ৰশিক্ষণ আৰু ডব্লিউ এফ এম ইৰ স্বীকৃতিৰ প্ৰয়োজনীয় অন্যান্য দেশ যেনে আমেৰিকা, কানাডা, অষ্ট্ৰেলিয়া, আৰু নিউজিলেণ্ডত অনুশীলন কৰাৰ সুযোগ লাভ কৰিব বুলি বিবৃতিটোত উল্লেখ কৰা হৈছে।
 
এই স্বীকৃতিৰ অধীনত বৰ্তমানৰ আটাইকেইখন (৭০৬ খন) চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় ৱৰ্ল্ড ফেডাৰেচন ফৰ মেডিকেল এডুকেচনৰদ্বাৰা স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত হয় আৰু আগন্তুক ১০ বছৰত স্থাপন হ’বলগীয়া নতুন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়সমূহে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ডব্লিউ এফ এম ইৰ স্বীকৃতি লাভ কৰিব।
 
প্ৰতিনিধত্বমূলক ছবি
 
এইদৰে দেশৰ চিকিৎসা খণ্ডই বিশ্বব্যাপী স্বীকৃতি লাভ কৰাৰ ফলত ভাৰত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবেও এক আকৰ্ষণীয় গন্তব্যস্থান হিচাপে পৰিগণিত হ’ব। ইয়াৰ উপৰিও ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চিকিৎসা আয়োগে দেশৰ চিকিৎসা শিক্ষাৰ মানদণ্ড, উত্তম পদ্ধতি আৰু মাপকাঠীৰ সৈতে একীকৃত কৰি ইয়াক উন্নত কৰাৰ সুযোগ লাভ কৰিব।
 
বিবৃতিটোত আৰু কোৱা হৈছে যে এই স্বীকৃতিয়ে ভাৰতীয় চিকিৎসা বিদ্যালয় আৰু পেছাদাৰীসকলৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় স্বীকৃতি আৰু সুনাম বৃদ্ধি কৰিব, শৈক্ষিক সহযোগিতা আৰু বিনিময়ৰ সুবিধা লাভ কৰিব আৰু চিকিৎসা শিক্ষাৰ নিৰন্তৰ উন্নতি আৰু উদ্ভাৱনক প্ৰসাৰিত কৰিব আৰু চিকিৎসা শিক্ষাবিদ আৰু প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ মাজত এক গুণগত মানৰ সংস্কৃতি গঢ়ি তুলিব।
 
ৱৰ্ল্ড ফেডাৰেচন ফৰ মেডিকেল এডুকেচন (WFME) হৈছে বিশ্বজুৰি চিকিৎসা শিক্ষাৰ মানদণ্ড বৃদ্ধিৰ বাবে উৎসৰ্গিত এক বিশ্বব্যাপী সংস্থা। WFMEৰ মিছন হৈছে সকলো মানৱ জাতিৰ বাবে উন্নত স্বাস্থ্যসেৱা নিশ্চিত কৰা আৰু উন্নত বৈজ্ঞানিক প্ৰসাৰেৰে চিকিৎসা শিক্ষাৰ মান বৃদ্ধি কৰা। 
 
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ছবি
 
বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে যে বিদেশী চিকিৎসা শিক্ষাৰ ওপৰত শিক্ষা আয়োগ (ইচিএফএমজি) হৈছে আমেৰিকাৰ প্ৰাথমিক সংস্থা যিয়ে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চিকিৎসা স্নাতকসকলক (আইএমজি) অনুজ্ঞাপত্ৰ প্ৰদানৰ নীতি আৰু নিয়মসমূহ তদাৰক কৰা। ইউএছএমএলই ল’বলৈ হ’লে আৰু ৰেচিডেন্সিৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ সকলো আইএমজি ইচিএফএমজিৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত হ’ব লাগিব। 
 
২০২৪ চনৰ পৰা ইচিএফএমজিয়ে আইএমজিসকলক ডব্লিউএফএমইৰ স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত সংস্থাৰ দ্বাৰা স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত চিকিৎসা বিদ্যালয়ৰ পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ সৈতে এনএমচিয়ে শেহতীয়াকৈ লাভ কৰা ডব্লিউ এফ এম ই স্বীকৃতিৰ মিল আছে। 
 
WFME স্বীকৃতি লাভৰ বাবে প্ৰতিখন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ বাবে ₹৪,৯৮,৫১৪২ ($৬০,০০০) মাচুল দি ছাইট ভ্ৰমণ আৰু ভ্ৰমণৰ দৰে খৰচ বহন কৰিব লাগে। মুঠতে এই স্বীকৃতিৰ বাবে ভাৰতৰ ৭০৬ খন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ বাবে প্ৰায় ৩৫১.৯ কোটি  ($৪,২৩,৬০,০০০) খৰচ হয়। মন কৰিবলগীয়া যে, এই স্বীকৃতি এনএমচিৰ অধীনত থকা সকলো চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ বাবে প্ৰযোজ্য।