ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক হোষ্টেল ল’বলৈ বাধ্য কৰা চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ বিৰুদ্ধে অধিসূচনা জাৰি

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 1 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
নতুন দিল্লী

ৰাষ্ট্ৰীয় চিকিৎসা আয়োগে স্নাতকোত্তৰ চিকিৎসা শিক্ষা নিয়ন্ত্ৰণ (পিজিএমইআৰ) ২০২৩ৰ নিয়ম ৫.৬ কঠোৰভাৱে মানি চলিবলৈ চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়সমূহৰ বাবে এক অধিসূচনা জাৰি কৰিছে। অধিসূচনাত উল্লেখ কৰা হৈছে যে চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়সমূহৰ স্নাতকোত্তৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক উপযুক্ত আৱাসিক বাসস্থানৰ ব্যৱস্থা কৰাৰ দায়িত্ব থাকিলেও এই বাসস্থানসমূহত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে বাস কৰাটো বাধ্যতামূলক নহয়। 

পূৰ্বৰ অধিসূচনা সত্ত্বেও বহু মহাবিদ্যালয়ে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক হোষ্টেলৰ থকাৰ ব্যৱস্থা ল’বলৈ বাধ্য কৰাইছিল বাবে চিকিৎসা সংস্থাই পুনৰ এই অধিসূচনা প্ৰকাশ কৰিছে। এনএমচিয়ে প্ৰকাশ কৰা এক আনুষ্ঠানিক অধিসূচনাত উল্লেখ কৰা হৈছে, "শেহতীয়াকৈ ২০২৪ চনৰ ৮ ফেব্ৰুৱাৰীত ৰাজহুৱা জাননীত ৰাষ্ট্ৰীয় চিকিৎসা আয়োগে স্নাতকোত্তৰ চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে হোষ্টেলত থকাৰ ব্যৱস্থা সম্পৰ্কে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে। জাননীখনত স্নাতকোত্তৰ চিকিৎসা শিক্ষা নিয়ন্ত্ৰণ ২০২৩ৰ নিয়ম ৫.৬ (পিজিএমইআৰ), যিয়ে মহাবিদ্যালয়সমূহক স্নাতকোত্তৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক উপযুক্ত আৱাসিক বাসস্থানৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ বাধ্য কৰাইছে। কিন্তু ইয়াত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছে যে এই হোষ্টেলসমূহত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ বাবে বাস কৰাটো বাধ্যতামূলক নহয়।"

জাননীখনত উল্লেখ কৰা হৈছে যে পূৰ্বৰ নিয়ম, যেনে পিজিএমইআৰ ২০০০ত স্নাতকোত্তৰ চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক কলেজত প্ৰদান কৰা হোষ্টেলত বাধ্যতামূলকভাৱে থকাৰ নিৰ্দেশ দিয়া হোৱা নাছিল বুলিও অধিসূচনাখনত উল্লেখ কৰা হৈছে। লগতে, স্পষ্ট নিৰ্দেশনা থকাৰ পিছতো এনএমচিয়ে স্নাতকোত্তৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ পৰা অসংখ্য অভিযোগ লাভ কৰিছে, য'ত চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়/প্ৰতিষ্ঠানসমূহে নিৰ্দিষ্ট হোষ্টেলত থাকিবলৈ জোৰ-জবৰদস্তি কৰা বুলি অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে। এনে কাৰ্য্যক পিজিএমইআৰ ২০২৩ৰ নিয়ম ৫.৬ উলংঘা বুলি গণ্য কৰা হৈছে।

এই অভিযোগসমূহৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই এনএমচিয়ে সকলো চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু প্ৰতিষ্ঠানক পূৰ্বতে উল্লেখ কৰা নিয়মাৱলীত উল্লেখ কৰা নিয়মসমূহ কঠোৰভাৱে মানি চলিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে। নিয়মাৱলী পালন নকৰাৰ ফলত মহাবিদ্যালয়সমূহৰ বিৰুদ্ধে শাস্তিমূলক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব পাৰে বুলি এনএমচিয়ে সকীয়াই দিছে। পিজিএমইআৰ, ২০২৩ৰ নিয়ম ৯.১ আৰু ৯.২ত উল্লেখ কৰা অনুসৰি এই কাৰ্য্যসমূহৰ ভিতৰত আৰ্থিক শাস্তি, আসন হ্ৰাস বা নামভৰ্তি নিলম্বন আদি থাকিব পাৰে।

ভাৰতৰ চিকিৎসা শিক্ষা আৰু প্ৰেকটিছৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় চিকিৎসা আয়োগ হৈছে শীৰ্ষ নিয়ন্ত্ৰণ সংস্থা। এনএমচিয়ে সমগ্ৰ দেশৰ চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু পেছাদাৰীসকলৰ মূল্যায়ন, স্বীকৃতি আৰু নিয়ন্ত্ৰণৰ তদাৰক কৰে।