উত্তৰ প্ৰদেশৰ বিদ্যালয়ত মুছলমান ছাত্ৰক চৰ মৰাৰ অভিযোগৰ ঘটনা দেশৰ বাবে উদ্বেগজনক: উচ্চতম ন্যায়ালয়

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 9 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
নতুন দিল্লী 
 
সোমবাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে পৰ্যবেক্ষণ কৰে যে উত্তৰ প্ৰদেশৰ মুজাফ্ফৰনগৰৰ এখন বিদ্যালয়ৰ এগৰাকী শিক্ষয়িত্ৰীয়ে তেওঁৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক এজনক সহপাঠীক চৰ মাৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। তেওঁ এই কাৰ্যক এটা বিশেষ সম্প্ৰদায়ক লক্ষ্য কৰা হৈছিল বুলি অনুমান কৰা হয় আৰু এই ঘটনা সত্য প্ৰমাণিত হয় তেতিয়া হলে ইয়াৰ দায়িত্ব সমগ্ৰ ৰাষ্ট্ৰই ল’ব লাগিব।   
 
ন্যায়াধীশ অভয় এছ ওকা আৰু পংকজ মিঠালৰ বিচাৰপীঠে এখন আৱেদনৰ শুনানিৰ সময়ত মৌখিক পৰ্যৱেক্ষণ কৰিছিল, য'ত এখন বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ শিক্ষকৰ নিৰ্দেশত কান্দি থকা এজন মুছলমান ছাত্ৰক আঘাত কৰাৰ ঘটনাক লৈ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছিল। যোৱা মাহত এই ঘটনাটোৰ ভিডিঅ’ ছ'চিয়েল মিডিয়াত ভাইৰেল হৈ ব্যাপক ক্ষোভৰ সৃষ্টি হৈছিল আৰু তাৰ পিছত শিক্ষয়িত্ৰীগৰাকীৰ বিৰুদ্ধে এফআইআৰ দাখিল কৰা হৈছিল।
 
শিক্ষয়িত্ৰীগৰাকীয়ে এটা বিশেষ সম্প্ৰদায়ক লক্ষ্য কৰি লৈছে। আমি এই ঘটনাৰ গভীৰতালৈ যাম। শিক্ষকসকলে শিক্ষাৰ্থীসকলক পঢ়োৱাৰ ধৰণ এনেকুৱা নেকি? এইয়াই গুণগত শিক্ষা নেকি? ৰাষ্ট্ৰই এই ঘটনাৰ দায়িত্ব ল'ব লাগিব বিদ্যালয়খনে শিশুটোৰ বাবে কোনো পৰামৰ্শদাতা নিযুক্ত কৰিছে নেকি? যদি এনে ঘটনা সঁচাকৈ সংঘটিত হৈছে, তেন্তে ই ৰাষ্ট্ৰৰ বিবেকক আঘাত কৰিব। এইটো এটা অতি গুৰুতৰ বিষয় বুলি বিচাৰপীঠে উল্লেখ কৰিছে।     
 
ইয়াৰ উপৰিও বিচাৰপীঠে উল্লেখ কৰিছে যে প্ৰথম ধাৰণাত উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে শিক্ষাৰ অধিকাৰ (আৰ টি ই) আইনখনৰ বিধানসমূহ মানি চলাত ব্যৰ্থতাৰ ঘটনা আছিল, যিয়ে শিক্ষাৰ্থীসকলৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিকভাৱে নিৰ্যাতন আৰু তেওঁলোকৰ ধৰ্ম আৰু জাতি ভিত্তিত বৈষম্যমূলক ব্যৱহাৰ নিষিদ্ধ কৰিছে। 
 
ইয়াত কোৱা হৈছে যে কোনো শিক্ষাৰ্থীক কেৱল কোনো এক বিশেষ সম্প্ৰদায়ৰ হোৱাৰ বাবেই তেওঁক দোষী সাব্যস্ত কৰিব বিচাৰিলে, ইয়াত কোনো গুণগত শিক্ষা থাকিব নোৱাৰে। 
 
বিচাৰপীঠে ৰাজ্য চৰকাৰক নিৰ্দেশ দিয়ে যে এজন বিশেষজ্ঞ শিশু পৰামৰ্শদাতা নিযুক্তি দি ভুক্তভোগীক পৰামৰ্শ প্ৰদান কৰিব লাগে। ইয়াৰ উপৰিও তদন্তৰ নিৰীক্ষণ আৰু তিনি সপ্তাহৰ ভিতৰত আদালতত প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিবলৈ আই পি এছৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়া নিযুক্তি দিয়াৰ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে। 
 
ৰাষ্ট্ৰই অপৰাধৰ বলি হোৱা শিক্ষাৰ্থীগৰাকীৰ সন্দৰ্ভত এটা অনুসৰণ প্ৰতিবেদন স্থাপন কৰিব লাগিব আৰু উন্নত সুবিধা প্ৰদানৰ লগতে পৰামৰ্শ প্ৰদানৰ প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিব লাগিব। তাৰ পিছত আদালতে বিবেচনা কৰিব যে আৰ টি ই আইন উলংঘা হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ অধিক নিৰ্দেশনাৰ প্ৰয়োজন আছে নে নাই? তদুপৰি বিশেষজ্ঞ শিশু পৰামৰ্শদাতাৰ নিৰ্দেশনা দিয়াৰ বিষয়ে এন চি পি চি আৰে নিৰ্ধাৰিত নিৰ্দেশনা আছে যিবোৰ আদালতৰ আদেশত উল্লেখ কৰা হ’ব।