বন্যপ্ৰাণী সুৰক্ষাক লৈ গাঁওৰক্ষী বাহিনীৰ সদস্যৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টি

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 2 Months ago
বন্যপ্ৰাণী সুৰক্ষাক লৈ গাঁওৰক্ষী বাহিনীৰ সদস্যৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টি
বন্যপ্ৰাণী সুৰক্ষাক লৈ গাঁওৰক্ষী বাহিনীৰ সদস্যৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টি
 
গুৱাহাটী
 
সাংস্কৃতিক বৈচিত্ৰ্যৰ লগতে চহকী জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ বাবেও পৰিচিত অসমৰ নদী দ্বীপ জিলা মাজুলীৰ জৈৱ বৈচিত্ৰ্য আৰু বন্যপ্ৰাণী সুৰক্ষাত পালন কৰিবলগীয়া ভূমিকাৰ বিষয়ে গাঁওৰক্ষী বাহিনীৰ সদস্যসকলৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টিৰ লগতে সদস্যসকলক কৰ্তব্যৰ সময়ত প্ৰয়োজন হোৱা বিভিন্ন সজুলি প্ৰদান কৰা হয়।
 
 
এই উপলক্ষে যোৱা ১১ ডিচেম্বৰত মাজুলী জিলাৰ আৰক্ষী নিৱেশত আয়োজিত এক মত-বিনিময় অনুষ্ঠানত জিলাখনৰ আৰক্ষী অধীক্ষক বিবেকানন্দ দাসে গাঁওৰক্ষী বাহিনীৰ সদস্যসকলে নিজৰ নিৰ্ধাৰিত দায়িত্ব পালন কৰাৰ উপৰিও বন্যপ্ৰাণী সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত কেনেদৰে সহায় কৰিব পাৰে তাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে।
 
বাৰ্লিন চিৰিয়াখানাৰ সহায়ত আৰু মাজুলী জিলা আৰক্ষী আৰু মাজুলী বন সংমণ্ডলৰ সহযোগত জৈৱ বৈচিত্ৰ্য সংৰক্ষণ সংস্থা আৰণ্যকে এই “মত-বিনিময় আৰু সজুলি বিতৰণ” কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰিছিল।
 
সঁজুলি বিতৰণ কৰা মুহূৰ্তত
 
আৰক্ষী অধীক্ষক দাসে এনে পদক্ষেপৰ বাবে আৰণ্যকক প্ৰশংসা কৰে আৰু আগন্তুক দিনত এনেধৰণৰ অধিক প্ৰচেষ্টা হাতত লোৱা হ’ব বুলি আশা প্ৰকাশ কৰে।
 
আৰণ্যকৰ জ্যেষ্ঠ বিজ্ঞানী ড০ বিভূতি প্ৰসাদ লহকৰে গাঁওৰক্ষী বাহিনীৰ সদস্যসকলৰ সৈতে কৰা মত-বিনিময়ৰ সময়ত বন্যপ্ৰাণীৰ সৈতে সহাৱস্থানৰ প্ৰয়োজনীয়তা, সংঘাত প্ৰশমনৰ কৌশল, বন্যপ্ৰাণীৰ আচৰণ আদিৰ বিষয়ে বিশদভাৱে ব্যাখ্যা কৰে।
 
মাজুলীৰ অতিৰিক্ত আৰক্ষী অধীক্ষক বিতুল চেতিয়া, আৰণ্যকৰ জ্যেষ্ঠ প্ৰবন্ধক ড°  দেৱ কুমাৰ দত্ত, আৰণ্যকৰ প্ৰৱন্ধক ড: আলোলিকা সিনহা আৰু আৰিফ হুছেইন আৰু কাৰ্যসূচী সমন্বয়ক অঞ্জন বৰুৱায়ো গাঁওৰক্ষী বাহিনীৰ সদস্যসকলৰ সৈতে বিভিন্ন বিষয়ত মত বিনিময় কৰে।
 
কাৰ্যসূচীত গাঁওৰক্ষী বাহিনীৰ সদস্যসকলে তেওঁলোকে স্থানীয় সমস্যা আৰু তেওঁলোকে সন্মুখীন হোৱা সমস্যাসমূহৰ বিষয়ে অৱগত কৰে। তেওঁলোকে আলোচনা ফলপ্ৰসু হোৱা বুলি উল্লেখ কৰে আৰু ই ভৱিষ্যতে তেওঁলোকক সহায় কৰিব বুলি আশা প্ৰকাশ কৰে।
 
কাৰ্যসূচীত গাঁওৰক্ষী বাহিনীৰ সদস্যসকলে যাতে কোনো অসুবিধা নোহোৱাকৈ বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ প্ৰতি নিজৰ দায়িত্ব পালন কৰিব পাৰে তাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ৩০ জন চাৰ্জযোগ্য স্পটলাইট আৰু ৰেইনকোট প্ৰদান কৰা হয়। বাৰ্লিন চিৰিয়াখানাৰ উদ্যোগত এই সজুলিবোৰ প্ৰদান কৰা হয়।
 
মাজুলীৰ উপ বন ৰেঞ্জ বিষয়া বন্দন দুৱৰীৰ লগতে বন বিষয়া নৃপেন ভূঞা আৰু মাজুলীৰ গাঁওৰক্ষী সংগঠনৰ চক্ৰ সংগঠকো (চি অ’)  মত-বিনিময় অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকে।