ভাৰতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে ব্ৰহ্মছ ক্ৰুজ মিছাইল ফিলিপাইনছলৈ যোগান ধৰে

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 1 Months ago
ভাৰতীয় বায়ুসেনাই নিজৰ আমেৰিকা মূলৰ চি-১৭ গ্ল’বমাষ্টাৰ পৰিবহণ বিমানখন মিছাইলৰ সৈতে ফিলিপাইনছলৈ প্ৰেৰণ কৰে
ভাৰতীয় বায়ুসেনাই নিজৰ আমেৰিকা মূলৰ চি-১৭ গ্ল’বমাষ্টাৰ পৰিবহণ বিমানখন মিছাইলৰ সৈতে ফিলিপাইনছলৈ প্ৰেৰণ কৰে
নতুন দিল্লী

২০২২ চনত দুয়োপক্ষৰ মাজত স্বাক্ষৰিত ৩৭৫ মিলিয়ন ডলাৰৰ চুক্তিৰ অংশ হিচাপে শুকুৰবাৰে ভাৰতে ফিলিপাইনছলৈ ব্ৰহ্মছ ছুপাৰছনিক ক্ৰুজ মিছাইল যোগান ধৰে।

ভাৰতীয় বায়ুসেনাই নিজৰ আমেৰিকা মূলৰ চি-১৭ গ্ল’বমাষ্টাৰ পৰিবহণ বিমানখন মিছাইলৰ সৈতে ফিলিপাইনছলৈ প্ৰেৰণ কৰি ফিলিপাইনছৰ মেৰিন ক'ৰলৈ অস্ত্ৰবোৰ প্ৰেৰণ কৰে।

ব্ৰহ্মছ ক্ষেপণাস্ত্ৰৰ যোগান দৰি ভাৰতীয় বিষয়াসকলে ফিলিপাইনছৰ মেৰিন ক'ৰৰ বিষয়াসকলৰ মাজত মিঠাই বিতৰণ কৰে।

ব্ৰহ্মছ ছুপাৰছনিক ক্ৰুজ মিছাইল চিষ্টেমৰ বাবে ক্ষেপণাস্ত্ৰৰ লগতে যোৱা মাহৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল গ্ৰাউণ্ড চিষ্টেম। ব্ৰহ্মছ ক্ষেপণাস্ত্ৰ এইবাৰ ভাৰতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে বিদেশলৈ প্ৰেৰণ কৰিছে।

দক্ষিণ চীন সাগৰত সঘনাই সংঘৰ্ষৰ বাবে ফিলিপাইনছ আৰু চীনৰ মাজত উত্তেজনা বৃদ্ধি পোৱাৰ সময়তে ফিলিপাইনছে ক্ষেপণাস্ত্ৰ ব্যৱস্থাৰ যোগান গ্ৰহণ কৰিছে। ব্ৰহ্মছ ক্ষেপণাস্ত্ৰ ব্যৱস্থাৰ তিনিটা বেটাৰী ফিলিপাইনছে নিজৰ উপকূলীয় অঞ্চলত নিয়োগ কৰি অঞ্চলটোৰ যিকোনো ভাবুকিৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব।

এই কাৰ্যসূচীত অংশীদাৰ ৰাষ্ট্ৰসমূহৰ পৰা একাধিক অনুমোদন লাভ কৰি এই চুক্তিখন কৰা হৈছে।

ডিফেন্স ৰিচাৰ্চ এণ্ড ডেভেলপমেণ্ট অৰ্গেনাইজেশ্যন (DRDO’) আৰু ৰাছিয়ান ফেডাৰেচনৰ এন পি অ’ মাছিনোষ্ট্ৰয়েনিয়াৰ যৌথ উদ্যোগ ব্ৰহ্মছ  ছুপাৰছ’নিক ক্ৰুজ মিছাইল বিশ্বৰ অন্যতম সফল মিছাইল বুলি কোৱা হয়। বিশ্বৰ ভিতৰতে অগ্ৰণী আৰু দ্ৰুততম নিখুঁত-নিৰ্দেশিত অস্ত্ৰ হিচাপে স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত ব্ৰহ্মছে ভাৰতৰ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে।

ভাৰতীয় সেনাই ২০০৭ চনৰ পৰা একাধিক ব্ৰহ্মছ ৰেজিমেণ্টক নিজৰ অস্ত্ৰভাণ্ডাৰত একত্ৰিত কৰিছে।

ব্ৰহ্মছ ছুপাৰছনিক ক্ৰুজ মিছাইলৰ প্ৰথম পৰ্যায় হিচাপে দুটা পৰ্যায়ৰ কঠিন প্ৰপেলেণ্ট বুষ্টাৰ ইঞ্জিন আছে যিয়ে ইয়াক ছুপাৰছনিক গতিলৈ লৈ যায়। দ্বিতীয় পৰ্যায়টো হ’ল লিকুইড ৰেমজেট ইঞ্জিন যিয়ে ইয়াক ক্ৰুজ ফেজত মেক ৩ (শব্দৰ গতিৰ ৩ গুণ) গতিৰ লৈ যায়।

ব্ৰহ্মছ মিছাইল একাধিক প্লেটফৰ্মৰ বাবে সাৰ্বজনীন আৰু ইয়াক আকাশ, স্থল, আৰু সাগৰীয় প্লেটফৰ্মৰ পৰা নিক্ষেপ কৰিব পাৰি। এই মিছাইলটোৱে ‘Fire and Forget principle’ ৰ ওপৰত কাম কৰে, অৰ্থাৎ উৎক্ষেপণৰ পিছত ইয়াক অধিক নিৰ্দেশনাৰ প্ৰয়োজন নহয়, আৰু ই সমগ্ৰ উৰণৰ সময়ছোৱাত উচ্চ ছুপাৰছ’নিক গতি বজাই ৰাখে। এই ক্ষেপণাস্ত্ৰৰ ৰাডাৰৰ কম ধৰিব পাৰে বুলি কোৱা হৈছে।