আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমান সুৰক্ষা ৰেংকিঙত ৪৮ নম্বৰ স্থানত আছে ভাৰত

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 1 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ফটো
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ফটো
নতুন দিল্লী 
 
অসামৰিক বিমান পৰিবহণ সঞ্চালকালয়ৰ বিষয়াসকলে শনিবাৰে প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় অসামৰিক বিমান পৰিবহণ সংস্থা (আইচিএঅ’)ৰ বিশ্বব্যাপী বিমান সুৰক্ষা ৰেংকিঙত ভাৰতে এতিয়ালৈ সৰ্বোচ্চ স্থান হিচাপে ৪৮ নম্বৰ স্থানত আছে। চাৰি বছৰ পূৰ্বে এই ৰেংকিঙত ভাৰত ১০২ নম্বৰ স্থানত আছিল। 
 
মূল সুৰক্ষা উপাদানসমূহ ফলপ্ৰসূ ৰূপায়ণৰ ক্ষেত্ৰত দেশখনৰ স্ক’ৰ ৮৫.৪৯% লৈ উন্নত হৈছে। যাৰ ফলত চীন (৪৯), ইজৰাইল (৫০) আৰু তুৰস্ক (৫৪)তকৈ আগবাঢ়ি আছে। ২০১৮ চনৰ ইউনিভাৰ্চেল ছেফটি অভাৰচাইট অডিট প্ৰগ্ৰেমত ভাৰতৰ স্ক’ৰ আছিল ৬৯.৯৫%। 
ডিজিচিএৰ সঞ্চালক প্ৰধান অৰুণ কুমাৰে কয়, “নতুনকৈ পোৱা মৰ্যাদা ৰক্ষা কৰি ৰখাটো এক প্ৰত্যাহ্বানস্বৰূপ। আমি আমাৰ সকলো অংশীদাৰক আশ্বস্ত কৰিছো যে ভাৰতৰ এই ৰেংকিং আৰু অধিক উন্নত কৰাৰ বাবে ডিজিচিএ (অসামৰিক বিমান পৰিবহণৰ সঞ্চালকালয়) কোনো চেষ্টা নকৰাকৈ নাথাকে। ফলাফল সন্দৰ্ভত অতি সোনকালে আনুষ্ঠানিক ঘোষণা হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।"
উচ্চ ৰেংকিঙৰ অৰ্থ হ’ল ভাৰতে নিজৰ বিমান সুৰক্ষা প্ৰক্ৰিয়াৰ উন্নতি সাধন কৰিছে। ঘৰুৱা আকাশত উন্নত বিমান সুৰক্ষাই ভাৰতীয় বাহকসমূহে বহিঃৰাজ্যৰ বজাৰত দ্ৰুতগতিত সম্প্ৰসাৰণ কৰিবলৈও সুবিধা প্ৰদান কৰিছে কাৰণ নতুন সেৱাৰ অনুমতি লাভ কৰাটো সহজ। 
 
ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সংস্থাটোৱে আইন প্ৰণয়ন, সংগঠন, ব্যক্তিগত অনুজ্ঞাপত্ৰ, পৰিচালনা, বিমানযোগ্যতা আৰু বিমানবন্দৰকে ধৰি বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত ৯ নৱেম্বৰৰ পৰা ১৬ নৱেম্বৰলৈ এই অডিট চলাইছিল। কুমাৰে কয়, ‘বিমান দুৰ্ঘটনা আৰু তদন্ত আৰু বিমান পৰিবহণৰ দুটা ক্ষেত্ৰ আইচিএঅ’ই অডিট কৰা নাছিল। 
তেওঁ কয়, ‘নিয়ম মানি চলিছে নে নাই পৰীক্ষা কৰিবলৈ দলটোৱে দিল্লী বিমানবন্দৰ, চাৰ্টাৰ অপাৰেটৰ স্পাইচজেট, বিমান পৰিবহণ নিয়ন্ত্ৰণ, যোগাযোগ নেভিগেচন আৰু চোৱাচিতাও পৰিদৰ্শন কৰিছে। 
অসামৰিক বিমান পৰিবহণ সংস্থাৰ বাবে ভাৰতৰ স্ক’ৰ ৬৩.৬৪% ৰ পৰা ৭২.৭৩% লৈ, কৰ্মীৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ আৰু প্ৰশিক্ষণ ২৫.৫৮% ৰ পৰা ৮৪.৭১% লৈ, বিমান পৰিচালনাৰ ক্ষেত্ৰত ৮০.৩৪% ৰ পৰা ৯৭.৪৪% লৈ, বিমানৰ বিমান যোগ্যতা ৯০.২০% ৰ পৰা ৯৭.০৬% লৈ আৰু বিমানবন্দৰ আৰু স্থলজ সাহায্যৰ ক্ষেত্ৰত ৭২.৩৬% ৰ পৰা ৯২.৬৮% লৈ বৃদ্ধি পাইছে।