ভাৰতীয় সৌৰ মহাকাশযানৰ দ্বিতীয়টো যন্ত্ৰ সক্ৰিয় কৰিলে ইছৰ’ই

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 3 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
নতুন দিল্লী 
 
ভাৰতৰ আদিত্য-এল১ উপগ্ৰহত থকা আদিত্য সৌৰ বতাহৰ কণা পৰীক্ষা (ASPEX) পেলোডে কাম আৰম্ভ কৰি স্বাভাৱিক প্ৰদৰ্শন আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে শনিবাৰে ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাই আন এক সাফল্য অৰ্জন  কৰে। ইছৰোৰ মতে, এস্পেক্সত দুটা যন্ত্ৰ আছে-- সৌৰ বতাহৰ আয়ন বৰ্ণালীমাপক (ছুইছ) আৰু ছুপ্ৰাথাৰ্মেল এণ্ড এনাৰ্জেটিক কণা বৰ্ণালীমাপক (ষ্টেপছ)।
 
২০২৩ চনৰ ১০ ছেপ্টেম্বৰত ষ্টেপছ যন্ত্ৰটো কাৰ্যক্ষম কৰা হৈছিল যদিও ২০২৩ চনৰ ২ নৱেম্বৰত ছুইছ যন্ত্ৰটো সক্ৰিয় কৰা হৈছিল আৰু ই অনুকূল প্ৰদৰ্শন কৰিছে। ছুইছে ৩৬০ ডিগ্ৰী দৃষ্টিক্ষেত্ৰৰ সৈতে দুটা চেন্সৰ ইউনিট ব্যৱহাৰ কৰি ইটোৱে সিটোৰ লগত লম্ব সমতলত কাম কৰে। 
 
ইছৰ’ৰ মতে এই যন্ত্ৰটোৱে সৌৰ বতাহৰ আয়ন, মূলতঃ প্ৰ’টন আৰু আলফা কণা সফলতাৰে জুখিছে। ২০২৩ চনৰ নৱেম্বৰ মাহত দুদিনৰ ভিতৰত এটা চেন্সৰৰ পৰা আহৰণ কৰা এটা নমুনা শক্তি হিষ্টোগ্ৰামত প্ৰ’টন (H+) আৰু আলফা কণা (ডাবল আয়নাইজড হিলিয়াম, He2+) গণনাৰ তাৰতম্য দেখুওৱা হৈছে। 
 
এই তাৰতম্যসমূহ নামমাত্ৰ সংহতি সময়ৰ সৈতে ৰেকৰ্ড কৰা হৈছিল, যিয়ে সৌৰ বতাহৰ আচৰণৰ এক বিস্তৃত স্নেপশ্বট প্ৰদান কৰিছিল। চুইজাৰলেণ্ডৰ দিশগত ক্ষমতাই সৌৰ বতাহৰ প্ৰ’টন আৰু আলফাৰ নিখুঁত জোখ-মাখ সক্ষম কৰে, যিয়ে সৌৰ বতাহৰ ধৰ্ম, অন্তৰ্নিহিত প্ৰক্ৰিয়া আৰু পৃথিৱীত ইয়াৰ প্ৰভাৱৰ বিষয়ে দীৰ্ঘদিনীয়া প্ৰশ্নসমূহৰ সমাধানত যথেষ্ট অৰিহণা যোগায়।
 
ইছৰ’ৰ মতে, চুইছে পৰ্যবেক্ষণ কৰা প্ৰ’টন আৰু আলফা কণা সংখ্যাৰ অনুপাতৰ পৰিৱৰ্তনে সূৰ্য্য-পৃথিৱী লেগ্ৰেঞ্জ পইণ্ট এল১ত ক’ৰ’নেল মাছ ইজেকচন (চিএমই)ৰ আগমনৰ বিষয়ে পৰোক্ষ তথ্য প্ৰদান কৰাৰ সম্ভাৱনা ৰাখে।
 
বৰ্ধিত আলফা-টু-প্ৰ'টন অনুপাতক প্ৰায়ে এল ১ত আন্তঃগ্ৰহীয় ক'ৰ'নেল গণ নিৰ্গমন (ICME)ৰ গতিৰ অন্যতম সংবেদনশীল চিহ্নিতকাৰী হিচাপে গণ্য কৰা হয় আৰু সেয়েহে মহাকাশৰ বতৰ অধ্যয়নৰ বাবে ইয়াক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়।
 
উল্লেখযোগ্য যে ভাৰতৰ প্ৰথমটো নিবেদিত সৌৰ অভিযান আদিত্য-এল১ক অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ শ্ৰীহৰিকোটাৰ সতীশ ধৱন মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা ২ ছেপ্টেম্বৰত মহাকাশলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল।
 
১২৫ দিনত পৃথিৱীৰ পৰা প্ৰায় ১৫ লাখ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত যাত্ৰা কৰাৰ পিছত এই মহাকাশযানখন সূৰ্য্যৰ আটাইতকৈ ওচৰৰ বুলি বিবেচিত লেগ্ৰেঞ্জিয়ান বিন্দু এল ১ৰ চাৰিওফালে Halo কক্ষপথত স্থাপন কৰা হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে।
 
যোৱা সপ্তাহত ইছৰোৰ মুৰব্বী এছ সোমনাথে কয় যে আদিত্য এল ১ মহাকাশযানখন চূড়ান্ত পৰ্যায়ৰ ওচৰ চাপিছে আৰু এল ১ পইণ্টত প্ৰৱেশৰ কৌশল ২০২৪ চনৰ ৭ জানুৱাৰীৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।