ছৌদি আৰৱলৈ ৰাওনা হোৱা ভাৰতৰ প্ৰথমটো দলত আছে ২গৰাকীকৈ ৯০ উৰ্ধৰ মহিলা

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 22 d ago
ছৌদি আৰৱলৈ ৰাওনা হোৱা ভাৰতৰ প্ৰথমটো দলত আছে ২গৰাকীকৈ ৯০ উৰ্ধৰ মহিলা
ছৌদি আৰৱলৈ ৰাওনা হোৱা ভাৰতৰ প্ৰথমটো দলত আছে ২গৰাকীকৈ ৯০ উৰ্ধৰ মহিলা

নতুন দিল্লী

নতুন দিল্লীৰ ইন্দিৰা গান্ধী আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰৰ পৰা শেহতীয়াকৈ হজ কৰিবলৈ ছৌদি আৰৱলৈ যোৱা ভাৰতৰ প্ৰথমটো দলত আছিল দুগৰাকীকৈ ৯০ উৰ্ধৰ মহিলা। তেওঁলোক হৈছে ৯৯ বছৰীয়া হাজন আছঘৰী আৰু হাৰিয়ানাৰ নুহ জিলাৰ বাসিন্দা ৯৮ বছৰীয়া চান্দ্ৰী।
 
সংখ্যালঘু পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ সঞ্চালক আৰু ভাৰতৰ হজ কমিটীৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া ড০ লিয়াকত আলী আফাকীয়ে দুয়োগৰাকী বৃদ্ধ হজ তীৰ্থযাত্ৰীক ভ্ৰমণৰ নথি-পত্ৰ প্ৰদান কৰাৰ লগতে বিমান বন্দৰত তেওঁলোকক মাত লগাবলৈ আহে। ড০ আফাকীয়ে মহিলা দুগৰাকীৰ মনোভাৱ আৰু ভক্তিৰ শলাগ লৈ তেওঁলোকক নিৰাপদ যাত্ৰাৰ কামনা কৰে আৰু চাদৰ তথা ফুলৰ থোপা উপহাৰ দিয়ে। তেওঁ তীৰ্থযাত্ৰীসকলক ভাৰতীয় হাজীসকলৰ সুৰক্ষা আৰু ভাৰতৰ উন্নয়ন আৰু শান্তিৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰিবলৈ কয়।
 
 
মন কৰিবলগীয়া যে, সংখ্যালঘু পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ পৃষ্ঠপোষকতা আৰু তত্বাৱধানত, আৰু হজ সমিতিৰ অধীনত ৪৮,৯৮৬ জন ভাৰতীয় তীৰ্থযাত্ৰী এতিয়ালৈকে ১৬১খন বিমানৰ জৰিয়তে নিৰাপদে ছৌদি আৰবত উপস্থিত হৈছে। ভাৰতীয়সকলৰ ভিতৰত মদীনাত ৩২,৩১৩ জন আৰু মক্কাত ১৬,৬৭৩ জন লোক আছে।
 
এই পৰ্যন্ত ২৪১ গৰাকী ভাৰতীয় হজ স্বেচ্ছাসেৱকে তীৰ্থযাত্ৰীসকলক সহায় আৰু পথ প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ছৌদি আৰৱত উপস্থিত হৈছে। মন কৰিবলগীয়া যে ভাৰতৰ পৰা অহা মুঠ ১,৭৫,০২৫ গৰাকী হজযাত্ৰীৰ ভিতৰত ১,৪০,০২০ গৰাকী ভাৰতীয় হজ কমিটীয়ে কৰা ব্যৱস্থাৰ অধীনত যাত্ৰা কৰি আছে। ৮ মে’ৰ পৰা বিভিন্ন বিমান সংস্থাই মক্কা আৰু মদিনালৈ যাত্ৰা কৰিব।
 
ভাৰতীয় তীৰ্থযাত্ৰীসকলে ১৯টা এম্বাৰ্কেচন পইণ্টৰ পৰা ২০২৪ চনৰ ৯ জুনলৈকে জেদ্দালৈ বিমানত উঠিব পাৰিব। ড০ লিয়াকত আলী আফাকীয়ে কয় যে ছৌদি আৰৱত হজ পাকঘৰৰ সুবিধা থকা বিশ্বৰ একমাত্ৰ দেশ হৈছে ভাৰত। ইয়াৰ অপব্যৱহাৰৰ বিৰুদ্ধেও তেওঁ তীৰ্থযাত্ৰীসকলক সকীয়াই দিয়ে।
 
ড০ আফাকীয়ে তীৰ্থযাত্ৰীসকলক উৰাবাতৰি আৰু অপপ্ৰচাৰৰ বলি নহ’বলৈ আহ্বান জনায়। ছৌদি চৰকাৰৰ নিয়মৰ বাবে ভাৰতীয়সকলক হেঁচা অনুভৱ নকৰিবলৈও তেওঁ কয়। তেওঁ তীৰ্থযাত্ৰীসকলক সৰু-সুৰা অসুবিধাবোৰ আওকাণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে কাৰণ তেওঁলোকে মনত ৰাখিব লাগিব যে তেওঁলোক তীৰ্থযাত্ৰাত আছে আৰু আন এখন দেশৰ নীতি-নিয়ম পালন কৰাতো তেওঁলোকৰ কৰ্তব্য। 
 
"কিছুমান লোকে পুৰণি ভিডিঅ' শ্বেয়াৰ কৰি আপোনালোক বিপথে পৰিচালিত কৰি মূল উদ্দেশ্যৰ পৰা আঁতৰাই নিবলৈ চেষ্টা কৰিব। এইবোৰক আওকাণ কৰিবলৈ আপোনালোক সকলোৱে সাৱধান হ'ব লাগিব।"-সংখ্যালঘু পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ সঞ্চালক আৰু ভাৰতৰ হজ কমিটীৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া ড০ লিয়াকত আলী আফাকীয়ে কয়।