চৰকাৰ বিৰোধী প্ৰতিবাদৰ পিছত ইৰাণৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰ্বাচন

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 1 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
ডুবাই 
 
অৰ্থনৈতিক দুৰ্দশা আৰু ৰাজনৈতিক আৰু সামাজিক স্বাধীনতাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞাৰ বাবে ক্ৰমাৎ হতাশাৰ সৃষ্টি হোৱাৰ সময়তে শুকুৰবাৰে ইৰাণীসকলে নতুন সংসদৰ বাবে ভোটদান কৰিছে। ভোটদানক ধৰ্মীয় কৰ্তব্য বুলি অভিহিত কৰা সৰ্বোচ্চ নেতা আয়াতুল্লাহ আলী খামেনেই ইৰাণত প্ৰথমে ভোটদান কৰিছিল।
 
২০২২-২৩ চনত চৰকাৰ বিৰোধী প্ৰতিবাদে ১৯৭৯ চনৰ ইছলামিক বিপ্লৱৰ পিছত কিছুমান ভয়াৱহ ৰাজনৈতিক অস্থিৰতালৈ পৰিণত হোৱাৰ পিছত এই নিৰ্বাচন জনমতৰ প্ৰথম আনুষ্ঠানিক পদক্ষেপ। 
 
অশান্তিৰ ফলত বেয়াকৈ ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা ইৰাণৰ শাসকসকলৰ বৈধতা মেৰামতিৰ বাবে অধিক ভোটদানৰ প্ৰয়োজন। কিন্তু চৰকাৰী সমীক্ষা অনুসৰি যোগ্য ইৰাণৰ প্ৰায় ৪১% লোকেহে ভোটদান কৰিব। ২০২০ চনৰ সংসদীয় নিৰ্বাচনত ভোটদানৰ হাৰ ৪২.৫%ৰ অভিলেখ সৃষ্টি কৰিছিল, আনহাতে ২০১৬ চনত প্ৰায় ৬২% ভোটাৰে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। 
 
দেশপ্ৰেমমূলক গীতৰ মাজত সমগ্ৰ ইৰাণৰ পৰা লাইভ কভাৰেজৰ সৈতে সাধাৰণ উৎসাহী আমেজক চিত্ৰিত কৰা ষ্টেট টিভিয়ে কিছুমান চহৰ আৰু গাঁৱত ভোট দিবলৈ সাহস কৰা লোকৰ দৃশ্য প্ৰচাৰ কৰিছিল। কেইবাজনো লোকে ৰাজ্যিক টিভিক জনাইছে যে তেওঁলোকে ভোটদান কৰিছে উচ্চতম নেতাক সুখী কৰিবলৈ। 
 
২৯০ আসনৰ সংসদত ১৫ হাজাৰৰো অধিক প্ৰাৰ্থীয়ে প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিছিল। শনিবাৰে আংশিক ফলাফল প্ৰকাশ পাব পাৰে। কৰ্মী আৰু বিৰোধী গোটসমূহে ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্ম এক্সত VOTE No Vote আৰু Election Circus হেচটেগ ব্যাপকভাৱে বিতৰণ কৰিছিল আৰু যুক্তি দিছিল যে অধিক ভোটদানে ইছলামিক ৰিপাব্লিকক বৈধতা প্ৰদান কৰিব। 
 
চৰকাৰী সংবাদ মাধ্যমে প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি বিষয়াসকলে অংশগ্ৰহণ “ভাল” বুলি কয় যদিও প্ৰত্যক্ষদৰ্শীয়ে কয় যে তেহৰাণ আৰু আন কেইবাখনো চহৰৰ বেছিভাগ ভোটগ্ৰহণ কেন্দ্ৰত লঘুভাৱে উপস্থিত থাকে। 
 
উত্তৰ প্ৰান্তৰ শাৰী চহৰত ৩৫ বছৰীয়া শিক্ষক ৰেজাই কয় যে, "মোৰ সামাজিক স্বাধীনতাক বাধা দিয়া শাসন ব্যৱস্থাৰ বাবে মই ভোট দিয়া নাই। ভোটদান অৰ্থহীন।"
 
কাৰাবন্দী নোবেল বঁটা বিজয়ী মহিলা অধিকাৰৰ সমৰ্থক নাৰ্গিছ মহম্মদীয়ে এই নিৰ্বাচনক “নকল” বুলি অভিহিত কৰিছে। ধৰ্মীয় ইছলামিক ৰিপাব্লিকৰ ভিতৰৰ ৰাজনৈতিক কঠোৰপন্থীসকলৰ আধিপত্য থকা এই সংসদখনৰ বৈদেশিক নীতি বা ইৰাণে শান্তিপূৰ্ণ বুলি কোৱা কিন্তু পশ্চিমীয়া দেশসমূহে পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰ নিৰ্মাণৰ লক্ষ্যৰে কোৱা পাৰমাণৱিক কাৰ্যসূচীৰ ওপৰত নগণ্য প্ৰভাৱ পেলাইছে - যিবোৰ বিষয় খামেনেই নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। 
 
মধ্যপ্ৰাচ্যত ইজৰাইল সমৰ্থিত পেলেষ্টাইনী ইছলামিক গোট হামাছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ লগতে তেহৰাণৰ সমৰ্থিত অন্যান্য গোটে লোহিত সাগৰত জাহাজ আৰু অঞ্চলটোৰ ইজৰাইল আৰু আমেৰিকাৰ লক্ষ্যত আক্ৰমণ চলোৱাৰ সময়তে মধ্যপ্ৰাচ্যত এই নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হৈছে।