ফুটবল বিশ্বকাপৰ সুযোগ লৈ কাটাৰে ইছলাম ধৰ্মৰ প্ৰতি মানুহৰ মনোভাৱ সলনি কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰিছে

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 1 Months ago
কাটাৰে ইছলাম ধৰ্মৰ প্ৰতি মানুহৰ মনোভাৱ সলনি কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰিছে
কাটাৰে ইছলাম ধৰ্মৰ প্ৰতি মানুহৰ মনোভাৱ সলনি কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰিছে
ডোহা
 
মুছলিম দেশ কাটাৰে বিশ্বকাপৰ সুযোগ লৈ ইছলাম ধৰ্মৰ প্ৰতি মানুহৰ মনোভাৱ সলনি কৰিবলৈ আৰু ইয়াৰ অনুৰাগী বৃদ্ধি কৰিবলৈ এক প্ৰয়াস কৰিছে।  
 
উপসাগৰীয় আমিৰাত হৈছে ফুটবল বিশ্বকাপ মঞ্চস্থ কৰা প্ৰথমখন মুছলমান ৰাষ্ট্ৰ। প্ৰাকৃতিক সম্পদ গেছে ধনী কৰা দেশখন পৃথিৱীৰ বহু লোকে ভ্ৰমণ কৰে ইয়াৰ পুৰনি মছজিদৰ শৃংখল দৰ্শনৰ বাবে।  
কানাডাৰ এহাল দম্পতী ডৰিনেল আৰু ক্লাৰা পোপাই ডোহাৰ কাটাৰা সাংস্কৃতিক জিলাৰ অটোমান শৈলীৰ মছজিদত আজান শুনিবলৈ পাইছিল। মছজিদটোৰ বেৰবোৰ নীলা আৰু বেঙুনীয়া ৰঙৰ টাইলছেৰে আড়ম্বৰপূৰ্ণ হোৱাৰ বাবে ইয়াক ডোহাৰ নীলা মছজিদ বুলি জনা যায়। এজন গাইডে দম্পতীহালক এটা বিশাল ঝাড়বাতিৰ দ্বাৰা আধিপত্য থকা মছজিদৰ ভিতৰ ভাগলৈ ভ্ৰমণৰ বাবে লৈ গৈছিল।  
৫৪ বছৰীয়া একাউণ্টেণ্ট ডৰিনেল পোপাই কয় যে দম্পতীহালে ইছলামৰ ওপৰত প্ৰথম দৃষ্টি নিক্ষেপ কৰিছিল। তেওঁ কয় যে সংস্কৃতি আৰু জনসাধাৰণৰ বিৰুদ্ধে আমাৰ পক্ষপাতিত্ব আছে। তেওঁ কয়, "আনৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ অভাৱৰ বাবে আমাৰ কেত্বোৰ সংস্কৃতি আৰু জনসাধাৰণৰ বিৰুদ্ধে আমাৰ মাজত ভূল ধাৰণা আছে।"  
 
ফুটবলৰ অনুৰাগী
 
তেওঁৰ ৫২ বছৰীয়া চিকিৎসক পত্নীয়ে লগতে কয় যে, "আমাৰ কিছুমান ভূল ধাৰনা আছিল আৰু এতিয়া হয়তো সেইবোৰৰ কিছুমান সলনি হ'ব।" নীলা মছজিদৰ তত্বাৱধান কৰা কাটাৰ অতিথি কেন্দ্ৰ বিশ্বৰ সহস্ৰাধিক মুছলমান প্ৰচাৰকক এই প্ৰতিযোগিতাখনৰ বাবে কাটাৰলৈ লৈ আহিছে। মছজিদৰ বাহিৰত ইছলাম আৰু হজৰত মহম্মদৰ বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰা বিভিন্ন ভাষাৰ পুস্তিকাৰ লগতে আৰবী কফি আৰু খেজুৰও উপলব্ধ আছিল।  
ছিৰিয়াৰ স্বেচ্ছাসেৱী জিয়াদ ফাতেহে কয় যে বিশ্বকাপ হৈছে ইছলাম ধৰ্মৰ সৈতে লাখ লাখ লোকক চিনাকি কৰাই দিয়াৰ এক সুযোগ আৰু পশ্চিমৰ বহু লোকে উগ্ৰবাদৰ সৈতে জড়িত হোৱা বুলি এই ধৰ্মৰ বিষয়ে থকা ভুল ধাৰণা সলনি কৰাৰ এক সুযোগ। 
তেওঁ লগতে কয় যে আমি মানুহক নৈতিকতা, পৰিয়ালৰ বন্ধনৰ গুৰুত্ব, চুবুৰীয়া আৰু অ-মুছলমানৰ প্ৰতি সন্মানৰ বিষয়ে অধিক বুজাই দিওঁ। মছজিদৰ ওচৰত স্বেচ্ছাসেৱকসকলে এখন টেবুলৰ লক্ষ্যৰে এখন টেবুল পৰিচালনা কৰিছিল, য'ত মহিলাসকলে এখন ফলক লৈ এখন টেবুল পৰিচালনা কৰিছিল আৰু কৈছিল, "কাটাৰৰ বিষয়ে মোক সুধিব।" 
 
যি সকলে ৰৈ যায় তেওঁলোককো আৰবী কফিৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হয়। পেলেষ্টাইনৰ এজন স্বেচ্ছাসেৱক ছোমায়াই কয় যে বেছিভাগ প্ৰশ্নৰ সৈতে জড়িত আছিল "অনুষ্ঠান, বহুবিবাহ আৰু ইছলামত মহিলাসকল নিপীড়িত হয় নে নহয়।” বিশ্বকাপৰ সৈতে জড়িত মহিলা আৰু এলজিবিটিকিউৰ অধিকাৰৰ ওপৰত কাটাৰৰ অভিলেখৰ ওপৰত যথেষ্ট পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰা হৈছে। ওচৰতে দৰ্শকে ইছলামৰ পাঁচ মিনিটৰ ভাৰ্চুৱেল ৰিয়েলিটি ট্যুৰ চাব পাৰে। সমগ্ৰ কাটাৰতে এই অভিযান চলি আছে।  
 
কাটাৰলৈ ফুটবল বিশ্বকাপ চাবলৈ যোৱা বিভিন্ন দেশৰ ফুটবলৰ অনুৰাগী
 
পাৰ্ল জিলাত য’ত বহু প্ৰবাসীয়ে বাস কৰে আৰু ইয়াৰ দামী কেফে আৰু ৰেষ্টুৰেণ্ট সঘনাই সময় কটায়। সেই মিউৰেলত হজৰত মহম্মদৰ উদ্ধৃতিৰে ভাল নৈতিকতা আহ্বান কৰা হৈছে। উন্নতমানৰ শ্বপিং মলবোৰেও ইছলামৰ প্ৰচাৰৰ বিজ্ঞাপন কঢ়িয়াই লৈ ফুৰা দেখা যায়। 
শ্বৌক ৱাকীফ বজাৰত প্ৰতিদিনে হাজাৰ হাজাৰ অনুৰাগী গোট খায়। তেওঁলোকে বিনামূলীয়া কিতাপ আৰু পমফ্লেটবোৰ লৈ এটা আলিবাটত ৰৈ যায়, ফলকবোৰত লিখা থাকে যে: "যদি আপুনি সুখ বিচাৰিছে... তেন্তে আপুনি ইয়াক ইছলামত বিচাৰি পাব।" শ্বৌকৰ ওচৰত শ্বেইখ আব্দুল্লা বিন জাইড ইছলামিক সাংস্কৃতিক কেন্দ্ৰটো ভ্ৰমণৰ বাবে দিনটোত ১২ ঘণ্টা খোলা থাকে। কাটাৰৰ কিছুমান মুছলমান নেতাই ভ্ৰমণকাৰী ফুটবল অনুৰাগীসকলক ইছলামলৈ ৰূপান্তৰিত কৰাৰ প্ৰচেষ্টাৰ আহ্বান জনাই আহিছে। 
ভইচ অফ ইছলাম ৰেডিঅ' ষ্টেচনৰ মুৰব্বী কাটাৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ শ্বৰিয়া আইনৰ অধ্যাপক চুলতান বিন ইব্ৰাহিম আল হাছেমীয়ে কয় যে বিশ্বকাপক নতুন ধৰ্মান্তৰিত লোক বিচাৰি উলিওৱাৰ লগতে ইছলামোফোবিয়াৰ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা উচিত।
বিদেশী অনুৰাগীৰ সৈতে হোৱা বৈঠকত হাছেমীয়ে এ এফ পিক কয় যে: “মই তেওঁলোকক ইছলাম ধৰ্ম গ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াম। যদি মই সুযোগ পাওঁ, তেন্তে মই তেওঁলোকক সহজে আৰু অনুগ্ৰহেৰে ইছলাম প্ৰদান কৰিম, আৰু যদি মই সুযোগ নাপাওঁ, মই তেওঁলোকক ক'ম যে আপুনি আমাৰ অতিথি আৰু মানৱতাত আমাৰ ভাতৃ।"
কিন্তু তেওঁ জোৰ দি কয় যে ইছলামে জোৰ-জবৰদস্তিৰ জৰিয়তে ধৰ্মান্তৰকৰণ গ্ৰহণ নকৰে। ছ'চিয়েল মিডিয়া পোষ্টত দাবী কৰা হৈছে যে শ শ অনুৰাগীয়ে বিশ্বাস সলনি কৰিছে কিন্তু এএফপিৰ তথ্য পৰীক্ষা সেৱাই দেখুৱাইছে যে সেই দাবীবোৰ ভুৱা।
 
কাটাৰৰ নীলা মছজিদৰ এক দৃশ্য
 
কাটাৰৰ ধৰ্মীয় অনুদান মন্ত্ৰালয়ৰ এজন বিষয়াই এএফপিক কৈছিল যে ৰাজ্যখনৰ লক্ষ্য ইছলাম ধৰ্ম গ্ৰহণ কৰা লোকৰ সংখ্যা নহয়, বৰঞ্চ যিসকলে এই বিষয়ে তেওঁলোকৰ মতামত সলনি কৰিছে তেওঁলোকৰ সংখ্যাহে। অনুৰাগীসকলে কয় যে তেওঁলোকে বিশ্বকাপ ধৰ্মান্তৰকৰণৰ ধাৰণাটোক অৰ্থহীন বুলি বিবেচনা কৰিছে।
 
ইছলামৰ বিষয়ে অধিক জানিবলৈ এইটো এটা ভাল সুযোগ, কাটাৰৰ এজন ২১ বছৰীয়া ক্ৰোৱেচিয়ান পেট্ৰ লুলিকে তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সৈতে কয়। কিন্তু ফুটবল টুৰ্ণামেণ্টৰ সময়ত কোনেও নতুন ধৰ্ম গ্ৰহণ নকৰে।