ChatGPT - ৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়াৰ পদৰ পৰা বৰ্খাস্ত ছেম অল্টমেনক

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 3 Months ago
ছেম অল্টমেন
ছেম অল্টমেন
নতুন দিল্লী 

চেটজিপিটিৰ মূল সৃষ্টিকৰ্তা অপেনএআইয়ে শুকুৰবাৰে ঘোষণা কৰে যে ছেম অল্টমেনক কোম্পানীটোৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া আৰু সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক পদৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰিছে। কিয়নো বোৰ্ডে তেওঁৰ নেতৃত্ব দিয়াৰ ক্ষমতাৰ ওপৰত আস্থা হেৰুৱাইছে।

এক বিবৃতিত অ’পেনএআইয়ে কয় যে ব’ৰ্ডে কৰা এক আলোচনামূলক পৰ্যালোচনা প্ৰক্ৰিয়াৰ পিছত অল্টমেনৰ প্ৰস্থানৰ এই সিদ্ধান্তত উপনীত হৈছে। তেওঁ ব’ৰ্ডৰ সৈতে হোৱা যোগাযোগত ধাৰাবাহিকভাৱে স্পষ্টবাদী নাছিল, যিয়ে ইয়াৰ দায়িত্ব পালন কৰাৰ ক্ষমতাত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিছে।

বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে যে ইয়াৰ মুখ্য প্ৰযুক্তি বিষয়া (চিটিঅ’) মীৰা মুৰাটীয়ে অন্তৱৰ্তীকালীন মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিব আৰু অ’পেনএআইয়ে এজন স্থায়ী মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়াৰ বাবে আনুষ্ঠানিক অনুসন্ধান চলাব।

খবৰটো নিশ্চিত কৰি অল্টমেনে এক্সত লিখিছিল যে মই অপেনএআইত মোৰ সময় ভাল পাইছিলো। এইটো মোৰ বাবে ব্যক্তিগতভাৱে পৰিৱৰ্তনশীল আছিল আৰু আশা কৰোঁ পৃথিৱীখন অলপ পৰিৱৰ্তনশীল আছিল। সকলোতকৈ বেছি মই এনে প্ৰতিভাশালী লোকৰ সৈতে কাম কৰি ভাল পাইছিলো। পিছত কি হ'ব সেই বিষয়ে আৰু ক'বলৈ থাকিব। 

মাইক্ৰ’ছফ্টৰ পৰা যথেষ্ট ধনৰ সহায়ত অ’পেনএআইয়ে যোৱা নৱেম্বৰ মাহত ইয়াৰ চেটজিপিটি চেটবটৰ মুক্তিৰ সৈতে জেনেৰেটিভ এআই ট্ৰেণ্ড আৰম্ভ কৰিছিল আৰু বিশ্বৰ অন্যতম দ্ৰুতগতিত সম্প্ৰসাৰিত চফ্টৱেৰ এপ্লিকেচনত পৰিণত হৈছিল।

পূৰ্বে ৱাই কম্বিনেটৰৰ নেতৃত্ব দিয়া অল্টমেন ৩৮ এজন ছিৰিয়েল উদ্যোগী আৰু বিনিয়োগকাৰী আছিল। এই বছৰ তেওঁৰ বিশ্ব ভ্ৰমণৰ সময়ত তেওঁ প্ৰশ্নৰ প্ৰতি মানুহৰ দৰে সঁহাৰি সৃষ্টি কৰিব পৰা জেনেৰেটিভ এআই প্ৰযুক্তি প্ৰদৰ্শন কৰি অ’পেনএআইৰ ৰাজহুৱা মুখ হিচাপে কাম কৰিছিল। 

নিজৰ বিবৃতিত অ’পেনএআইয়ে কয় যে অ’পেনএআইৰ প্ৰতিষ্ঠা আৰু বৃদ্ধিৰ ক্ষেত্ৰত ছেমৰ বহু অৱদানৰ বাবে ব’ৰ্ডখন কৃতজ্ঞ। একে সময়তে আমি বিশ্বাস কৰোঁ যে আমি আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে নতুন নেতৃত্বৰ প্ৰয়োজনীয়তা আছে।