লোকসভা নিৰ্বাচনৰ বিজেপিৰ ১ম তালিকা প্ৰকাশ; ঘৃণামূলক ভাষণেৰে শিৰোনাম দখল কৰা সাংসদৰ বিৰুদ্ধে বাৰ্তা

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 1 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
 
নতুন দিল্লী
 
লোকসভা নিৰ্বাচনৰ বাবে বিজেপিয়ে ১৯৫ জন প্ৰাৰ্থীৰ প্ৰথমখন তালিকা প্ৰকাশ কৰাৰ লগে লগে তালিকাত স্থান লাভ কৰা নামতকৈ কিছুমান বাদ পৰা নামৰ কথাহে বেছিকৈ চৰ্চাত আহিছে। ইয়াৰ ভিতৰত অন্যতম ফায়াৰব্ৰেণ্ড নেত্ৰী প্ৰজ্ঞা ঠাকুৰ আৰু দিল্লীৰ সাংসদ পৰ্বেশ চাহাব সিং ভাৰ্মা আৰু ৰমেশ বিধুৰী।
 
সংসদৰ ভিতৰত আৰু বাহিৰত বিতৰ্কিত মন্তব্যৰ বাবে তিনিওগৰাকী নেতাৰ নামে শিৰোনাম দখল কৰিছে আৰু বিজেপিয়ে এই মন্তব্য কৰা বাদ দিয়াৰ পদক্ষেপে এটা বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিছে যে নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে দলটোৱে যৌথ বিৰোধীৰ সন্মুখীন হৈ যাতে স্পষ্টীকৰণ দিবল'গীয়া নহয়। 
 
ভোপালত প্ৰজ্ঞা ঠাকুৰৰ ঠাইত বিজেপিয়ে আলোক শৰ্মাক টিকট প্ৰদান কৰিছে। ২০০৮ চনৰ মালেগাওঁ বোমা বিস্ফোৰণৰ গোচৰৰ অভিযুক্ত ফায়াৰব্ৰেণ্ড নেতাগৰাকীয়ে যোৱাবাৰ মনোনয়ন লাভ কৰাৰ পিছতে এক বৃহৎ বিবাদৰ সৃষ্টি হৈছিল। নিৰ্বাচনৰ পিছৰ পাঁচ বছৰত তেওঁ কেইবাটাও বিতৰ্কত সোমাই পৰিছিল। কাৰাগাৰৰ পৰা স্বাস্থ্যজনিত কাৰণত জামিনত ওলাই অহা নেত্ৰীগৰাকীয়ে কাবাডী খেলা আৰু গাৰ্বা নৃত্যত অংশগ্ৰহণ কৰাও দেখা গৈছিল। তাৰোপৰি যিটো বিতৰ্কই হয়তো তেওঁৰ আটাইতকৈ বেছি ক্ষতি কৰিছিল, সেয়া হ’ল মহাত্মা গান্ধীক গুলীয়াই হত্যা কৰা নাথুৰাম গডছেক “দেশপ্ৰেমী” বুলি অভিহিত কৰা মন্তব্য।
 
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
 
এই মন্তব্যৰ বাবে কঠোৰ হৈছে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী। "গান্ধীজী বা নাথুৰাম গডছেক লৈ কৰা মন্তব্য সমাজৰ বাবে অতি বেয়া আৰু অতি ভুল। তেওঁ ক্ষমা বিচাৰিছে, কিন্তু মই কেতিয়াও তেওঁ সম্পূৰ্ণৰূপে ক্ষমা কৰিব নোৱাৰিলোহেঁতেন।" এতিয়া পাঁচ বছৰৰ পাছত শ্ৰীমতী ঠাকুৰে নিজৰ আসন হেৰুৱাইছে।
 
২০০৮ চনৰ সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণৰ সময়ত মৃত্যু হোৱা মুম্বাই এ টি এছৰ প্ৰাক্তন মুৰব্বী হেমন্ত কাৰ্কাৰেৰ ওপৰত কৰা মন্তব্যৰ বাবে আন এক শাৰীৰ কেন্দ্ৰবিন্দু আছিল নেত্ৰীগৰাকী। তেওঁ কৈছিল যে "অভিশাপ"ৰ বাবেই তেওঁক হত্যা কৰা হৈছে। পাৰ্টিৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে, ফায়াৰব্ৰেণ্ড নেত্ৰীগৰাকী তেওঁৰ সমষ্টিত সক্ৰিয় নাছিল, আৰু সেইটোৱে তেওঁ বাদ পৰাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।
 
বিজেপিৰ তালিকাত বহুতকে আচৰিত কৰি বাদ পৰিল পশ্চিম দিল্লীৰ সাংসদ পৰ্বেশ চাহাব সিং ভাৰ্মা। দুবাৰৰ সাংসদ তথা প্রাক্তন মুখ্যমন্ত্রী প্রয়াত চাহিব সিং ভার্মাৰ পুত্র, তেওঁৰ সমর্থন ভেটি শক্তিশালী বুলি জনা যায়৷ কিন্তু ৪৬ বছৰীয়া নেতাগৰাকীয়ে উচটনিমূলক মন্তব্যৰ বাবে বাতৰিৰ শিৰোনাম দখল কৰিছিল।
 
২০২০ চনৰ দিল্লী নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে ভাৰ্মাই শ্বাহীন বাগ প্ৰতিবাদৰ সময়ত বিতৰ্কিত মন্তব্য কৰি ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত বিজেপি ক্ষমতালৈ আহিলে এঘণ্টাৰ পিছত বিক্ষোভকাৰীসকলক মুকলি কৰি দিয়া হ’ব বুলি কৈছিল।
 
২০২২ চনত ভাৰ্মাই পুনৰ শিৰোনাম দখল কৰিছিল, মুছলমানক লক্ষ্য কৰি লোৱা যেন লগা ৰাজহুৱা বৰ্জনৰ আহ্বানৰ বাবে। 
 
২০২৪ চনৰ নিৰ্বাচনলৈ  বিজেপিৰ লক্ষ্য স্পষ্ট। ই প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ ‘বিক্ষিত ভাৰত ২০৪৭ আহ্বানৰ ওপৰত গুৰুত্ব ৰাখিব বিচাৰে। ইয়াৰ নেতাসকলে বিৰোধীৰ বাবে ক্ষেপনাস্ত্ৰ হিচাপে কাম কৰা আৰু শাসকীয় দলক লজ্জিত কৰা বক্তব্য নিবিচাৰে।
 
তেওঁৰ লক্ষ্যত কুঠাৰঘাট কৰা আন এজন সাংসদ হৈছে দক্ষিণ দিল্লীৰ সাংসদ ৰমেশ বিধুৰী। যোৱা বছৰৰ ছেপ্টেম্বৰ মাহত লোকসভাত হোৱা আলোচনাৰ সময়ত বিধুৰীয়ে আমৰোহাৰ সাংসদ দনিশ আলীৰ বাবে ইছলামোফ’বিক গালি-গালাজ ব্যৱহাৰ কৰিছিল। এই অপমানজনক মন্তব্য কেমেৰাত ধৰা পৰাত যথেষ্ট বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হৈছিল। পাছত দক্ষিণ দিল্লীৰ সাংসদগৰাকীয়ে ক্ষমা খুজিলেও বিজেপিৰ প্রথম তালিকাখনত তেওঁ স্থান নাপালে৷
 
নতুন দিল্লীত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত বিজেপিৰ প্ৰাৰ্থী তালিকা প্ৰস্তুতি বৈঠক
 
বাদ পৰা দিল্লীৰ আন বিশিষ্ট সাংসদসকলৰ ভিতৰত আছে মীনাক্ষী লেখী আৰু হৰ্ষ বৰ্ধন। ২০১৯ চনৰ নিৰ্বাচনত ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীৰ প্ৰতিখন আসনত জয়ী হোৱা বিজেপিৰ এইবাৰ যুটীয়া বিৰোধীৰ সন্মুখীন হৈছে। আনহাতে আপে চাৰিখন আসনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰাৰ বিপৰীতে কংগ্ৰেছে তিনিখন আসনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিছে। নতুন দিল্লীৰ পৰা নিৰ্বাচনত অৱতীৰ্ণ হৈছে বিজেপিৰ ষ্টালৱাৰ প্ৰয়াত সুষমা স্বৰাজৰ কন্যা তথা অধিবক্তা বনছুৰীক।
 
বিজেপিৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে, প্ৰাৰ্থী নিৰ্বাচনৰ সময়ত বিভিন্ন কাৰক বিবেচনা কৰা হয়। দলৰ এজন নেতাই কয় যে, "জয়যোগ্যতা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কিন্তু বহু সাংসদৰ ক্ষেত্ৰত, দেখা যায় যে, নিজৰ সমষ্টিত পৰ্য্যাপ্ত পৰিমাণৰ জনপ্ৰিয় নাছিল।"
 
"কিন্তু প্ৰজ্ঞা ঠাকুৰ, ৰমেশ বিধুৰি, পৰ্বেশ ভাৰ্মাৰ দৰে নেতাই যে উচটনিমূলক বক্তব্যৰে দলটোক লজ্জিত কৰিছিল তাত কোনো সন্দেহ নাই। তেওঁলোকক টিকট অস্বীকাৰ কৰাটোৱেও এটা বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰে যে বিজেপিৰ নেতা বা কৰ্মকৰ্তাই ৰাজহুৱা জীৱনত শিষ্টাচাৰ বজাই ৰাখিব লাগিব। বিগত সময়ত, প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কেইবাবাৰো দলৰ নেতাসকলক সকীয়াই দিছিল যে তেওঁলোকে বিতৰ্কিত বক্তব্য দিয়াৰ পৰা বিৰত থাকক", বিজেপি নেতাগৰাকীয়ে লগতে কয়।
 
মুঠ ৩৩ গৰাকী বৰ্তমানৰ সাংসদে বিজেপিৰ ১৯৫ গৰাকী প্ৰাৰ্থীৰ প্ৰথম তালিকাত স্থান লাভ কৰিব পৰা নাই। নিৰ্বাচনৰ ক্ষেত্ৰখনত স্থান লাভ কৰা বৃহৎ নামসমূহৰ ভিতৰত মধ্যপ্ৰদেশৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী শিৱৰাজ সিং চৌহান আৰু অসামৰিক বিমান পৰিবহণ মন্ত্ৰী জ্যোতিৰাদিত্য সিন্ধিয়াও আছে।