বীৰ সৈনিকৰ স্মৃতিসৌধত পুষ্পস্তৱক অৰ্পণ শীৰ্ষ সামৰিক বিষয়াৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 3 Months ago
বীৰ সৈনিকৰ স্মৃতিসৌধত পুষ্পস্তৱক অৰ্পণ
বীৰ সৈনিকৰ স্মৃতিসৌধত পুষ্পস্তৱক অৰ্পণ
 
নতুন দিল্লী
 
নৌসেনা দিৱসৰ পূৰ্বে এক গম্ভীৰ অনুষ্ঠানত ৰাষ্ট্ৰীয় যুদ্ধ স্মৃতিসৌধত প্ৰতিৰক্ষা মুৰব্বী জেনেৰেল অনিল চৌহান, সেনা প্ৰধান জেনেৰেল মনোজ পাণ্ডে, আই এ এফৰ মুখ্য বায়ু প্ৰধান মাৰ্শ্বাল ভি আৰ চৌধাৰী আৰু নৌসেনাৰ মুৰব্বী এডমিৰেল আৰ হৰি কুমাৰে শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে। শীৰ্ষ সামৰিক বিষয়াসকলে আমাৰ বীৰ সৈনিকসকলৰ ত্যাগক সন্মান জনাই স্মৃতিসৌধত পুষ্পস্তৱক অৰ্পণ কৰে। 
 
১৯৭১ চনৰ যুদ্ধৰ সময়ত কৰাচী বন্দৰত নৌসেনাই কৰা সাহসী আক্ৰমণৰ স্মৃতিত ভাৰতীয় নৌসেনাই ৪ ডিচেম্বৰত নৌসেনা দিৱস উদযাপন কৰে। এইবাৰ ভাৰতীয় নৌসেনাই ৪ ডিচেম্বৰত মহাৰাষ্ট্ৰৰ সিন্ধুদুৰ্গ দুৰ্গত এক অপাৰেচনেল ডেম’ষ্ট্ৰেচনৰ জৰিয়তে দিনটো পালন কৰে। 
 
প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ৰ এক প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তি কপ্ৰাকাশ পোৱা অনুসৰি, "ভাৰতীয় নৌসেনাই ২০২৩ চনৰ ৪ ডিচেম্বৰত ভাৰতৰ পশ্চিম সাগৰৰ পাৰৰ আইকনিক সিন্ধুদুৰ্গ দুৰ্গত জাহাজ আৰু বিমানৰ দ্বাৰা নৌসেনাৰ এক বৰ্ণালী সামৰি লোৱা 'অপাৰেচনেল ডেম'ষ্ট্ৰেচন'ৰ জৰিয়তে নিজৰ কাৰ্যকৰী দক্ষতা আৰু সামৰ্থ্য প্ৰদৰ্শন কৰিব। এই অনুষ্ঠানত এডমিৰেলে আয়োজন কৰিব। নৌসেনাৰ মুৰব্বী আৰ হৰি কুমাৰক তৰকাৰলি বিলৰ পৰা প্ৰত্যক্ষ কৰিব কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়া, সামৰিক বিশিষ্ট ব্যক্তি আৰু স্থানীয় জনসাধাৰণে। এই অনুষ্ঠানৰ লক্ষ্য হৈছে আমাৰ চহকী সামুদ্ৰিক ইতিহাসক উদযাপন আৰু মহিমামণ্ডিত কৰা আৰু ঔপনিৱেশিক প্ৰথাসমূহ প্ৰদৰ্শন কৰা দিয়া।" 
 
কৰ্মীসকলৰ সাহস আৰু প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিত অসম্ভৱ সাধন কৰিবলৈ তেওঁলোকৰ সংকল্পক উদযাপনৰ বাবে ‘অপাৰেচনেল ডেম’ষ্ট্ৰেচন’ৰ আয়োজন কৰা হৈছে। এই অনুষ্ঠানত ভাৰতীয় নৌসেনাৰ অত্যাধুনিক জাহাজ আৰু বিমানসমূহ সাধাৰণ জনতাৰ লগতে অনলাইন দৰ্শকৰ আগত পোনপটীয়া সম্প্ৰচাৰৰ জৰিয়তে প্ৰদৰ্শন কৰা হ’ব। 
 
বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে যে ১৬৬০ চনত মাৰাঠা শাসক ছাত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজে নিৰ্মাণ কৰা সিন্ধুদুৰ্গ দুৰ্গটোৱে ভাৰতৰ চহকী সামুদ্ৰিক ইতিহাসৰ গৌৰৱ বহন কৰে আৰু ইয়াৰ লগতে নৌসেনাৰ ফ্ৰণ্টলাইন সম্পত্তিৰে কাৰ্যকৰী প্ৰদৰ্শন চলোৱাৰ প্ৰয়োজনীয়তাও পূৰণ কৰে। 
 
এই অনুষ্ঠানত মিগ ২৯কে আৰু এলচিএ নৌসেনাৰে গঠিত ৪০খন বিমানৰ লগতে ২০খন যুদ্ধজাহাজৰ অংশগ্ৰহণৰ লগতে ভাৰতীয় নৌসেনাৰ মেৰিন কমাণ্ডোৰ যুদ্ধ বিচ গোপনীয়তা আৰু আক্ৰমণাত্মক ডেমোৰ অংশগ্ৰহণৰ সাক্ষী হ’ব। আন আন প্ৰধান আকৰ্ষণৰ ভিতৰত আছে নেভাল বেণ্ডৰ পৰিবেশন, কন্টিনিউটি ড্ৰিল আৰু এছচিচি কেডেটৰ হৰ্ণপাইপ ডান্স। লংঘনত জাহাজ আলোকসজ্জাৰে এই অনুষ্ঠানৰ শিখৰত উপনীত হ’ব, তাৰ পিছত সিন্ধুদুৰ্গ দুৰ্গত লেজাৰ শ্ব’ অনুষ্ঠিত হ’ব।
 
বিবৃতিত প্ৰকাশ পোৱা অনুসৰি, "এইটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে ভাৰতীয় নৌসেনাই এনে মেগা ইভেণ্টৰ আয়োজন কৰিব, যিটো কোনো ডাঙৰ নৌসেনা ষ্টেচনত নহয়। সিন্ধুদুৰ্গ দুৰ্গৰ স্থান মুম্বাইৰ পৰা ৫৫০ কিলোমিটাৰ আৰু গোৱাত থকা নৌসেনাৰ ষ্টেচনৰ পৰা প্ৰায় ১৩৫ কিলোমিটাৰ দূৰত। সকলো ৰাজ্য চৰকাৰ আৰু স্থানীয় প্ৰশাসনৰ সৈতে নৌসেনাই এই অনুষ্ঠানসমূহ প্ৰদৰ্শনৰ প্ৰচেষ্টা চলাইছে।" 
 
নৌসেনা দিৱস উদযাপনৰ লক্ষ্য হৈছে অধিক প্ৰসাৰতা গঢ়ি তোলা, আমাৰ নাগৰিকসকলৰ মাজত সামুদ্ৰিক চেতনা নৱীকৰণ কৰা আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তাৰ দিশত নৌসেনাৰ অৱদানক উজ্জ্বল কৰি তোলা।