Asian Games 2023: ভাৰতৰ পুৰুষৰ ১০ মিটাৰ এয়াৰ ৰাইফল দলৰ স্বৰ্ণ লাভ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 9 Months ago
 ভাৰতৰ পুৰুষৰ ১০ মিটাৰ এয়াৰ ৰাইফল দলৰ স্বৰ্ণ লাভ
ভাৰতৰ পুৰুষৰ ১০ মিটাৰ এয়াৰ ৰাইফল দলৰ স্বৰ্ণ লাভ
 
নতুন দিল্লী 
 
ভাৰতৰ পুৰুষৰ ১০ মিটাৰ এয়াৰ ৰাইফল দলে চলি থকা এছিয়ান গেমছ ২০২৩ত বিশ্ব অভিলেখ ভংগ কৰি দেশৰ বাবে প্ৰথমটো স্বৰ্ণ পদক লাভ কৰিছে। ৰুদ্ৰাংকক্ষ বালাছাহেব পাটিল, দিব্যাংশ সিং পানৱাৰ আৰু ঐশ্বৰী প্ৰতাপ সিং টোমাৰেৰে গঠিত দলটোৱে খেলসমূহৰ ভাৰতৰ প্ৰথমটো স্বৰ্ণ পদক অৰ্জন কৰাই নহয়, এই প্ৰক্ৰিয়াত বিশ্ব অভিলেখো ভংগ কৰিছে। 
 
ব্যক্তিগত অৰ্হতা ৰাউণ্ডত মুঠ ১৮৯৩.৭ পইণ্ট সংগ্ৰহ কৰি সেই বছৰৰ আৰম্ভণিতে বাকু বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত চীনে স্থাপন কৰা পূৰ্বৰ বিশ্ব অভিলেখ অতিক্ৰম কৰিছে ভাৰতে। দক্ষিণ কোৰিয়াই ১৮৯০.১ পইণ্টেৰে দ্বিতীয় স্থান দখল কৰাৰ বিপৰীতে চীনে মুঠ ১৮৮৮.২ পইণ্টেৰে তৃতীয় স্থান দখল কৰিছে।
 
অৰ্হতাত তৃতীয় স্থান দখল কৰা ৰুদ্ৰাংকক্ষে দলৰ হৈ ৬৩১.৬ পইণ্ট সংগ্ৰহ কৰে। ভাৰতৰ হৈ ঐশ্বৰীয়ে ৬৩১.৬ পইণ্ট লাভ কৰাৰ বিপৰীতে দিব্যাংশে ৬২৯.৬ পইণ্ট লাভ কৰে। 
 
ভাৰতে কেৱল দলীয় ইভেণ্টত স্বৰ্ণ পদক লাভ কৰাই নহয়, তিনিওজন শ্বুটাৰে ১০ মিটাৰ এয়াৰ ৰাইফল ইভেণ্টতো শীৰ্ষ ৮ৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰে। কিন্তু এছিয়ান গেমছৰ নিয়ম অনুসৰি প্ৰতিখন দেশৰ পৰা মাত্ৰ দুজনকৈ অংশগ্ৰহণকাৰীয়েহে ফাইনেললৈ যোগ্যতা অৰ্জন কৰিব পাৰে, যাৰ বাবে ৰুদ্ৰাংকক্ষ আৰু ঐশ্বৰীয়ে ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰাৰ বিপৰীতে দিব্যাংশে ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰিব নোৱাৰিলে। 
 
প্ৰথমখন শৃংখলাত ভাৰতীয় শ্বুটাৰসকলে সামান্য হতাশ হবলগীয়া হৈছিল যদিও ৰুদ্ৰাংকক্ষ আৰু দিব্যাংশে ১০৪.৮ ৰান সংগ্ৰহ কৰাৰ বিপৰীতে ঐশ্বৰীয়ে ১০৪.১ ৰান সংগ্ৰহ কৰে। কিন্তু তেওঁলোকে দ্ৰুতগতিত নিজৰ স্থান ঘূৰাই পালে, পৰৱৰ্তী শৃংখলাত নিজৰ স্ক’ৰ ক্ৰমাগতভাৱে উন্নত কৰিলে। ষষ্ঠ শৃংখলাৰ সময়লৈকে দলটোৱে ১৮৯৩.৭ পইণ্ট লাভ কৰি বিশ্ব অভিলেখ ভংগ কৰিছিল। 
 
এই জয় বিশেষভাৱে তাৎপৰ্যপূৰ্ণ আছিল কাৰণ ২০২৩ চনৰ এছিয়ান গেমছত ভাৰতৰ প্ৰথমটো স্বৰ্ণ পদক আছিল। ই খেলসমূহত দেশখনৰ প্ৰদৰ্শনৰ সুৰ নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল, ভাৰতে প্ৰথম দিনটো পাঁচটা পদক - তিনিটা ৰূপৰ পদক আৰু দুটা ব্ৰঞ্জৰ পদকেৰে সামৰণি মাৰিছিল। 
 
আশী চৌকছে, মেহুলী ঘোষ আৰু ৰমিতা জিন্দালৰ সৈতে মহিলাৰ ১০ মিটাৰ এয়াৰ ৰাইফল দলটোৱেও হাংঝু ২০২৩ত শ্বুটিঙত ভাৰতৰ প্ৰথমটো ৰূপৰ পদক লাভ কৰি নিজৰ স্থান দখল কৰে।