ফ্ৰান্সৰ পিছত আজি মৰিচাছ, শ্ৰীলংকাত আৰম্ভ হ’ব ইউপিআই সেৱা

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 20 d ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
নতুন দিল্লী
 
ফ্ৰান্সত ইউনিফাইড পেমেণ্টছ ইন্টাৰফেচ (ইউপিআই) আৰম্ভ হোৱাৰ এসপ্তাহৰ পাছত শ্ৰীলংকা আৰু মৰিচাছত ভাৰতীয় ডিজিটেল পেমেণ্ট ব্যৱস্থা সক্ষম কৰা শেহতীয়া দেশ হিচাপে পৰিগণিত হ’ব। আজি মৰিচাছতো প্ৰৱৰ্তন কৰা হ’ব RuPay কাৰ্ড।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে তেওঁৰ মৰিচাছৰ সমকক্ষ প্ৰবিন্দ জুগনাউথ আৰু শ্ৰীলংকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ৰানিল উইক্ৰেমসিংহৰ সৈতে ভাৰ্চুৱেলভাৱে যোগ দি দুপৰীয়া ১ বজাত উন্মোচন অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিব। 
 
তেওঁৰ কাৰ্যালয়ে কয় যে শ্ৰীলংকা আৰু মৰিচাছৰ সৈতে ভাৰতৰ শক্তিশালী সাংস্কৃতিক আৰু জনসাধাৰণৰ সংযোগৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত এই আৰম্ভণিয়ে দ্ৰুত আৰু নিৰৱচ্ছিন্ন ডিজিটেল লেনদেনৰ অভিজ্ঞতাৰ জৰিয়তে এক বহল ক্ৰছ-ছেকচনৰ লোকক উপকৃত কৰিব আৰু দেশসমূহৰ মাজত ডিজিটেল সংযোগ বৃদ্ধি কৰিব।
 
দুয়োখন দেশ ভ্ৰমণ কৰা ভাৰতীয়সকলে ইউপিআইৰ সহায়ত ধন পৰিশোধ কৰিব পাৰিব। আনহাতে ভাৰত ভ্ৰমণ কৰা মৰিচাছসকলেও ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব। RuPay সেৱাৰ সম্প্ৰসাৰণৰ ফলত মৰিচাছৰ বেংকসমূহেও RuPay কাৰ্ড জাৰি কৰিব পাৰিব আৰু ভাৰত আৰু মৰিচাছ উভয়তে নিষ্পত্তিৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।
 
চৰকাৰে কয়, "ভাৰত ফিনটেক উদ্ভাৱন আৰু ডিজিটেল ৰাজহুৱা আন্তঃগাঁথনিৰ ক্ষেত্ৰত আগশাৰীৰ ৰূপত আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে অংশীদাৰ দেশসমূহৰ সৈতে আমাৰ উন্নয়নৰ অভিজ্ঞতা আৰু উদ্ভাৱনসমূহ ভাগ-বতৰা কৰাত তীব্ৰ গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে।" 
 
২ ফেব্ৰুৱাৰীত পেৰিছৰ আইফেল টাৱাৰত গণৰাজ্য দিৱসৰ অভ্যৰ্থনা অনুষ্ঠানত ইউপিআই মুকলি কৰা হৈছিল, যিটো চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ “ইউপিআইক বিশ্বব্যাপী লোৱাৰ দৃষ্টিভংগী” বুলি অভিহিত কৰিছিল। 
 
ভাৰতৰ ইউ পি আই হৈছে মোবাইল ভিত্তিক পেমেণ্ট ব্যৱস্থা, যিয়ে ভাৰ্চুৱেল পেমেণ্ট ঠিকনাৰ জৰিয়তে ২৪ ঘণ্টাই পেমেণ্টৰ অনুমতি দিয়ে। ই একাধিক বেংক একাউণ্টক এটা এপত শক্তি প্ৰদান কৰে আৰু এটা হুডৰ তলত কেইবাটাও বেংকিং বৈশিষ্ট্য আনে।