ঈদ-উজ-জোহাঃ মুছলমানসকলক পশু কোৰবাণীৰ ছবি শ্বেয়াৰ নকৰিবলৈ মাদানীৰ আহ্বান

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 1 Months ago
মৌলানা আৰ্ছাদ মাদানী
মৌলানা আৰ্ছাদ মাদানী

নতুন দিল্লী

১৭ জুন সোমবাৰে অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া ইছলামিক উৎসৱ ঈদ-উজ-জোহাৰ পূৰ্বে বিশিষ্ট মুছলমান পণ্ডিত তথা জমিয়ত উলামা-ই-হিন্দৰ সভাপতি মৌলানা আৰ্ছাদ মাদানীয়ে মুছলমানসকলক পশু কোৰবাণী সন্দৰ্ভত চৰকাৰে নিৰ্ধাৰণ কৰা নিৰ্দেশনাসমূহ মানি চলিবলৈ আহ্বান জনাইছে। বৃহস্পতিবাৰে জাৰি কৰা এক বিবৃতিত মৌলানা মাদানীয়ে ভাৰতীয় আইন অনুসৰি নিষিদ্ধ জীৱ-জন্তু কোৰবাণী নিদিবলৈ ৰাইজক আহ্বান জনাইছে।
 
“ইছলামত কোৰবাণীৰ কোনো বিকল্প নাই। ই এক ধৰ্মীয় কৰ্তব্য, যাৰ প্ৰসাদ প্ৰতিজন মুছলমানৰ ওপৰত ফৰজ। মুছলমানসকলে কোৰবাণী (বলি)ৰ বাবে চৰকাৰী নিৰ্দেশনা কঠোৰভাৱে পালন কৰিব লাগিব, আৰু যিহেতু ধৰ্মই কোৰবাণীক ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে ক’লা জন্তুৰ বুলি গণ্য কৰে, গতিকে যিকোনো ধৰণৰ বিপদৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ তেনে কৰাটো ভাল।’-বিবৃতিটোত লিখা আছে।
 
তিনিদিনীয়া ঈদ-উজ-জোহাৰ ভোজৰ সময়ত সমগ্ৰ বিশ্বতে মুছলমানসকলে নিজৰ ধৰ্মীয় বাধ্যবাধকতা পালন কৰিবলৈ জীৱ-জন্তু  কোৰবাণী দিয়ে। কিন্তু ভাৰতত সমাজৰ এটা শ্ৰেণীয়ে পশু কোৰবাণীক লৈ আপত্তি কৰে আৰু একাংশই আনকি ইয়াক লৈ বিতৰ্কৰ সৃষ্টি কৰিবলৈও চেষ্টা কৰে।
মৌলানা মাদানীয়ে মুছলমানসকলক কটা জন্তুৰ ছবি ছ’চিয়েল মিডিয়াত শ্বেয়াৰ নকৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। “যদি কোনো দুষ্ট চক্ৰই কোনো স্থানত কোনো ক’লা জন্তুৰ  কোৰবাণীত বাধা দিয়ে, তেন্তে বুদ্ধিমান আৰু প্ৰভাৱশালী লোকসকলে প্ৰশাসনক আস্থাত ল’ব লাগে, আৰু তাৰ পিছত কোৰবাণী আগবঢ়াব লাগে,” তেওঁ কয়। 
 
যদিহে মুছলমানসকলে কোৰবাণীৰ বাবে উপযুক্ত পৰিৱেশ আৰু ঠাই নাপায় তেন্তে মৌলানা মাদানীয়ে কয় যে তেতিয়া ওচৰৰ ঠাইত  কোৰবাণী আগবঢ়াব লাগে, য’ত কোনো সমস্যা নোহোৱাকৈ নিয়মিতভাৱে কোৰবাণী আগবঢ়োৱা হৈছিল। “ঈদত অন্ততঃ এটা ছাগলী বলি দিব লাগিব আৰু ভৱিষ্যতে সমস্যাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ প্ৰশাসনৰ কাৰ্যালয়ত পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব। এই উপলক্ষে দেশৰ মুছলমানসকলে পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ বিশেষ যত্ন লোৱা উচিত।"-মাদানীয়ে কয়।
 
লগতে তেওঁ মুছলমানসকলক জন্তুৰ আৱৰ্জনা পথ, ৰাজপথ বা নলাত নেপেলাবলৈ আহ্বান জনায়। আৱৰ্জনাবোৰ এনেদৰে পুতিব লাগে যাতে দুৰ্গন্ধ বিয়পি নাযায়। তেওঁলোকৰ এই কাৰ্য্যত যাতে কোনোৱে আঘাত নাপায়, তাৰ বাবে সকলো প্ৰচেষ্টা চলাব লাগে বুলিও মাদানীয়ে উল্লেখ কৰে। প্ৰচলিত পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি সতৰ্ক হৈ থাকিবলৈও মাদানীয়ে কয়। উৎসৱ ঈদ-উজ-জোহাত গৰু বধৰ সন্দেহত গৰু ব্যৱসায়ীক প্ৰায়ে আক্ৰমণ কৰাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত তেওঁ এই বক্তব্য আগবঢ়াইছে।