ফেচবুক, টিকটক, ইনষ্টাগ্ৰাম, এক্স আৰু ইউটিউব নিষিদ্ধৰ বাবে পাকিস্তানৰ ছিনেটত প্ৰস্তাৱ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 1 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
ইছলামাবাদ
 
ডনে প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি পাকিস্তানত ফেচবুক, টিকটক, ইনষ্টাগ্ৰাম, এক্স, ইউটিউব আদি  সামাজিক মঞ্চ নিষিদ্ধ কৰাৰ পোষকতা কৰা এটা প্ৰস্তাৱ পাকিস্তানৰ ছিনেটত উপনীত হৈছে। 
 
সোমবাৰৰ অধিবেশনৰ সময়ত বিতৰ্কৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত এই প্ৰস্তাৱটোৰ লক্ষ্য হৈছে এই মঞ্চসমূহৰ 'নেতিবাচক আৰু বিধ্বংসী প্ৰভাৱ' বুলি ধৰা পৰাৰ পৰা নৱ প্ৰজন্মক ৰক্ষা কৰা বুলি ডনে লাভ কৰা ছিনেটৰ সচিবালয়ৰ নথি-পত্ৰত প্ৰকাশ পাইছে। 
 
পূৰ্বে পাকিস্তান পিপলছ পাৰ্টিৰ সৈতে জড়িত চিনেটৰ বাহৰমন্দ খান টাংগীয়ে এই প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াব। যোৱা মাহত পিপিপিয়ে তেওঁক বহিষ্কাৰ কৰিছিল যদিও তেওঁৰ বিৰুদ্ধে কোনো আনুষ্ঠানিকভাৱে উল্লেখ কৰা হোৱা নাই আৰু ছিনেটৰ সচিবালয়ে এতিয়াও তেওঁক পিপিপিৰ ছিনেটৰ হিচাপে তালিকাভুক্ত কৰিছে।   
 
প্ৰস্তাৱটোত কোৱা হৈছে যে এই ডিজিটেল প্লেটফৰ্মসমূহে "আমাৰ ধৰ্ম আৰু সংস্কৃতি"ৰ বিপৰীত নীতি-নিয়মসমূহক লালন-পালন কৰিছে, যাৰ ফলত "ভাষা আৰু ধৰ্মৰ ভিত্তিত জনসাধাৰণৰ মাজত ঘৃণা"ৰ সৃষ্টি হৈছে। ইয়াত গুৰুত্ব দিয়া হৈছে যে সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ বিৰুদ্ধে "নেতিবাচক আৰু কু-অভিপ্ৰচাৰ" প্ৰচাৰৰ বাবে এনে মঞ্চ ব্যৱহাৰ কৰাটো দেশৰ স্বাৰ্থৰ বিৰুদ্ধে।  
 
এই মঞ্চসমূহে বিভিন্ন বিষয়ৰ ভুৱা বাতৰি প্ৰচাৰৰ মাধ্য হিচাপে কাম কৰাৰ লগতে নৱ প্ৰজন্মক প্ৰতাৰণা কৰিবলৈ ভুৱা নেতৃত্বক হেঁচা মাৰি ধৰি প্ৰচাৰ কৰাৰ চেষ্টা কৰা বুলি এই প্ৰস্তাৱটোত অভিযোগ উত্থাপন কৰা হৈছে।  
 
পিপিপিয়ে টাংগীৰ প্ৰস্তাৱৰ পৰা নিজকে বিচ্ছিন্ন কৰি দলৰ নাম ব্যৱহাৰ কৰা বন্ধ কৰিব লাগে বুলি দৃঢ়তাৰে কয়। পিপিপিৰ জ্যেষ্ঠ নেতা নায়াৰ বুখাৰীয়ে এক প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিযোগে স্পষ্ট কৰি দিয়ে যে টাংগীৰ সৈতে দলটোৱে সম্পৰ্ক বিচ্ছিন্ন কৰি দলৰ নীতিৰ পৰা বিচ্যুতি ঘটাৰ বাবে তেওঁক কাৰণ দেখুৱাবলৈ জাননী জাৰি কৰিছে। টাংগীক বহিষ্কাৰ কৰাৰ পিছতো দলটোৱে আলোকপাত কৰে যে তেওঁ এতিয়াও পিপিপিৰ নাম ব্যৱহাৰ কৰি আছে।
 
বুখাৰীয়ে প্ৰকাশ কৰে যে মৌলিক সদস্যপদ বন্ধ হোৱা টাংগীয়ে ১১ মাৰ্চত ছিনেটৰ পৰা অৱসৰ ল’ব। ডনে প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি দলটোৱে তেওঁক পিপিপিৰ সৈতে জড়িত হোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিবলৈ আহ্বান জনায়, দলৰ নাম ব্যৱহাৰ বন্ধ কৰাৰ ভিত্তি হিচাপে তেওঁৰ মৌলিক সদস্যপদ বন্ধ কৰা আৰু কাৰণ দেখুৱাৰ জাননী জাৰি কৰাত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।